Logo Polskiego Radia
Jedynka
Urszula Tokarska 28.10.2011

Nagroda im. Andrieja Sacharowa

Tegorocznymi laureatami zostało pięcioro działaczy związanych z arabską wiosną.
Nagroda im. Andrieja Sacharowa  (fot. PAP/EPA/AHMED YOUSSEF)
Posłuchaj
  • Nagroda im. Andrieja Sacharowa

Pięcioro działaczy związanych z arabską wiosną, czyli ruchem sprzeciwu wobec władzy w krajach Afryki Północnej i Bliskiego Wschodu, zostało laureatami tegorocznej Nagrody im. Andrieja Sacharowa. Decyzję podjęła w czwartek w Strasburgu Konferencja Przewodniczących frakcji politycznych Parlamentu Europejskiego. Nagroda Sacharowa przyznawana jest każdego roku przez Parlament Europejski osobom lub organizacjom o wyjątkowych dokonaniach w walce o wolność słowa i możliwość wyrażania poglądów.

Laureaci nagrody Sacharowa to: autorka bardzo popularnego wideoblogu wzywającego do mobilizacji społecznej w kraju Egipcjanka Asmaa Mahfouz, 77-letni libijski następca tronu Ahmed al-Sanusi, wybitna prawniczka z Syrii Razan Zajtun, Syryjczyk - znany rysownik Ali Farzat oraz - nagrodzony pośmiertnie - Mohamed Bouazizi z Tunezji, który podpalił się na znak protestu przeciwko bezrobociu.

Wszyscy działali na rzecz przemian demokratycznych w swoich krajach.

- To jest wyraz naszego poparcia dla tego, co się dzieje w naszym sąsiedztwie. To jest wyraz solidarności ze światem arabskim i wyraz hołdu dla tych, którzy zmieniają sytuację w naszym południowym sąsiedztwie - mówi przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek.

Znaczenie nagrody dla rozwoju demokracji podkreśla Grzegorz Dziemidowicz, były ambasador Polski w Egipcie: - Jest wzmocnieniem dla wszystkich prodemokratycznych sił w świecie arabskim, które tego wzmocnienia potrzebują. Bo przecież ta rewolucja, która przeszła przez kilka krajów, wcale nie jest zakończona.

Wśród laureatów z poprzednich lat są między innymi: Nelson Mandela, Alaksandr Milinkiewicz, Kofi Annan i rosyjska organizacja obrońców praw człowieka Memoriał.

Krzysztof Lisek, poseł PE: Ci ludzie, którzy do tej pory dostawali te nagrody, to nietuzinkowe postaci, to ludzie, którzy walczą z dyktaturami, tak jak np. nasi przyjaciele z Białorusi czy osoby z Kuby. To są te miejsca, gdzie trwa walka o prawa człowieka.

Parlament Europejski przyznaje nagrodę im. Sacharowa od 1988 roku. Ceremonia wręczenia tegorocznej nagrody odbędzie się 14 grudnia na sesji plenarnej PE w Strasburgu.

Najważniejsze wydarzenia w PE:


- Postanowienia środowego szczytu Eurolandu były tematem wczorajszej nadzwyczajnej debaty w Parlamencie Europejskim. Uczestniczył w niej przewodniczący Rady Europejskiej Herman Van Rompuy oraz szef Komisji Europejskiej José Manuel Barroso. Politycy nie ukrywali zadowolenia z rezultatów szczytu, twierdząc, że Europa jest bliższa zażegnania kryzysu i wejścia na ścieżkę wzrostu. Byli zgodni, że Unii potrzebne są w przyszłości zmiany traktatowe.

- Parlament Europejski podejmuje walkę z bezrobociem. Posłowie przyjęli raport o programie na rzecz nowych umiejętności i zatrudnienia. W Unii Europejskiej są obecnie ponad 23 miliony bezrobotnych, co stanowi 10 proc. populacji aktywnej zawodowo.

- Projekt przyszłorocznego budżetu Unii został przyjęty przez Parlament Europejski. W budżecie przewidziano prawie 148 mld euro na zobowiązania i 133 mld euro na płatności. Budżet został nieznacznie zwiększony w porównaniu z tym na rok 2011. Więcej pieniędzy ma być m.in. na badania i innowacje, politykę spójności, edukację oraz zarządzanie migracjami. Rezolucja będzie punktem wyjścia do negocjacji budżetowych z Radą Unii Europejskiej.

Czy wiesz, że...

Główny budynek strasburskiej siedziby Parlamentu Europejskiego ma powierzchnię ponad 200 tysięcy metrów kwadratowych. Znajduje się w nim ponad 1100 biur poselskich.

Konkurs dla uważnych:

Dzisiaj nasze pytanie konkursowe brzmi: Od którego roku Parlament Europejski przyznaje nagrodę im. Sacharowa?

Odpowiedź prosimy nadsyłać na adres: europarlament@polskieradio.pl

Dwie osoby, które najszybciej prawidłowo odpowiedzą na nasze pytanie, otrzymają upominki ufundowane przez Biuro Informacyjne Parlamentu Europejskiego oraz Program Pierwszy Polskiego Radia.

W poprzednim odcinku najszybciej odpowiedzieli: Anna Matuszczak z miejscowości Borówiec i Bernard Dąbrowicz z Warszawy.

Więcej informacji na temat prac Parlamentu Europejskiego znajdą Państwo na stronie internetowej: www.europarl.pl

Przygotowała Agnieszka Jas.