Logo Polskiego Radia
Jedynka
Urszula Tokarska 04.11.2011

Projekt polityki spójności na lata 2014-2020

O kształcie polityki spójności, która stanowi aż 45 procent budżetu Unii Europejskiej, po raz pierwszy ma współdecydować Parlament Europejski.
Flagi państw UEFlagi państw UEeuropa.eu
Posłuchaj
  • Projekt polityki spójności na lata 2014-2020

376 miliardów euro ma być przeznaczonych na politykę spójności w latach 2014-2020. Projekt przygotowała już Komisja Europejska. O kształcie polityki spójności, która stanowi aż 45 procent budżetu Unii Europejskiej, po raz pierwszy ma współdecydować Parlament Europejski.

Europosłanka Constance Krel: To z budżetu polityki spójności pochodzą pieniądze na poprawę konkurencyjności i poziomu zatrudnienia, na pomoc biednym regionom oraz na europejską współpracę terytorialną.

Polityka spójności to instrument, który może pomóc w wyjściu z kryzysu. Poprzez zrównoważony rozwój regionów wyrównywane są różnice ekonomiczne i społeczne. Oczywiście inne potrzeby będą miały Katowice, inne - Lipsk, a inne - Paryż czy obszary górskie, ale wszędzie chodzi o to samo: o większą współpracę z lokalnymi społecznościami i o rozwój tych regionów mających zróżnicowane potrzeby.

Elżbieta Bieńkowska, minister rozwoju regionalnego: W budżecie na lata 2014-2020 Komisja Europejska proponuje 376 miliardów euro na politykę spójności. To jest w tej chwili jedyna napędzająca gospodarkę polityka inwestycyjna w Europie, która ma szansę sprowadzić strategię Europa 2020 do ludzi i ma szansę tę strategię wdrożyć. Europie zależy na takiej polityce. Różnice dotyczą tylko tego, w jaki sposób ją najlepiej ukierunkować i jak najlepiej te wspólne europejskie pieniądze wykorzystać.

Danuta Huebner, posłanka do Parlementu Europejskiego: Po raz pierwszy o kształcie polityki spójności współdecyduje Parlament Europejski. Przez prawie 2 lata funkcjonowała grupa robocza w ramach Komisji ds. Rozwoju Regionalnego, która dyskutowała z Komisją Europejską. To dzisiaj pozwala nam myśleć, że jesteśmy w stanie w ciągu najbliższego 1,5 roku dojść do takiego porozumienia. Mamy świadomość, że są sprawy wymagające zmian, więc negocjacje nie będą łatwe.

Dyskusyjny jest między innymi pomysł Komisji Europejskiej, aby dany kraj utracił część funduszy, jeżeli będzie miał kłopoty finansowe. Ostateczny kształt polityki spójności ma być znany pod koniec przyszłego roku.

Najważniejsze wydarzenia w PE:

- Przewodniczący Parlamentu Europejskiego pogratulował Libijczykom zwycięstwa nad reżimem Muammara Kaddafiego. Podczas trzydniowej wizyty w Libii i Tunezji Jerzy Buzek odwiedził Trypolis i udał się do obozu dla uchodźców na granicy libijsko-tunezyjskiej. W Tunisie przewodniczący Parlamentu spotkał się z ugrupowaniami, które weszły do konstytuanty po niedawnych wyborach parlamentarnych.

- Prezydent Wiktor Janukowycz zapewnia, że Ukraina pracuje nad rozwiązaniem wielu problemów, które wskazał Parlament Europejski. Chodzi między innymi o konieczność reformowania systemu sądowniczego. Eurodeputowani ostro skrytykowali władze w Kijowie za prześladowanie opozycji, ale jednocześnie zaapelowali o dalszą współpracę Unii Europejskiej i Ukrainy.

Czy wiesz, że...

Najsilniejszą reprezentację w Parlamencie Europejskim - 99 europosłów - mają Niemcy. Najmniej przedstawicieli w unijnym zgromadzeniu ma natomiast Malta - tylko pięciu.

Konkurs dla uważnych:

Dzisiaj nasze pytanie konkursowe brzmi: Ile procent budżetu Unii Europejskiej stanowi budżet polityki spójności?

Odpowiedź prosimy nadsyłać na adres: europarlament@polskieradio.pl

Dwie osoby, które najszybciej prawidłowo odpowiedzą na nasze pytanie, otrzymają upominki ufundowane przez Biuro Informacyjne Parlamentu Europejskiego oraz Program Pierwszy Polskiego Radia.

W poprzednim odcinku najszybciej odpowiedzieli: Dawid Pawłowski z miejscowości Wysocko Małe i Jan Czerniakowski z Węgrzca.

Więcej informacji na temat prac Parlamentu Europejskiego znajdą Państwo na stronie internetowej: www.europarl.pl

Przygotowała Agnieszka Jas.