Logo Polskiego Radia
Radio kierowców
Piotr Błaszczyk 25.03.2021

Nowe obostrzenia. Jakie zmiany obejmą kierowców?

W związku z rozwojem sytuacji epidemicznej, w kraju wprowadzono dodatkowe obostrzenia, mające na celu ograniczenie rozprzestrzeniania się COVID-19. Jakie zmiany obejmą kierowców? 

shutterstock_403541728.jpg
Jedzenie za kółkiem - można czy nie można?

W związku z rozwojem sytuacji epidemicznej, w kraju wprowadzono dodatkowe obostrzenia, mające na celu ograniczenie rozprzestrzeniania się COVID-19. Od 20 marca ponownie zamknięte zostały kina, teatry, baseny, stoki narciarskie, a działalność galerii handlowych została ograniczona. Od najbliższej soboty (27 marca) nieczynne muszą pozostać m.in. salony fryzjerskie i kosmetyczne, żłobki i przedszkola i obiekty sportowe, a w miejscach kultu religijnego zmianie ulegnie limit osób (1 os./20m2).

Maseczka? Obowiązkowo!

Obecna lista nowych zasad bezpieczeństwa różni się od lockdownu, który pamiętamy z wiosny ubiegłego roku. Tym razem swobodnie możemy korzystać z myjni samochodowej, warsztatu czy wulkanizacji. We wszystkich tych miejscach musimy jednak pamiętać o zachowaniu reżimu sanitarnego - zasłanianiu ust i nosa maseczką. 

Ochronę ust i nosa musimy stosować także na stacji benzynowej. Tam w sekcji gastronomicznej wciąż możemy kupić kawę i hot-doga, ale zjeść/wypić powinniśmy już w czasie postoju w samochodzie. 

O maseczce możemy zapomnieć w czasie jazdy samochodem. Mimo to trzeba zawsze mieć ją przy sobie (a najlepiej trzymać drugą zapasową w schowku w aucie). Jak zachować się w czasie policyjnej kontroli? Musimy ją założyć dopiero wtedy, gdy policjant poprosi nas o wyjście z samochodu.

[CZYTAJ TAKŻE:] Kurs na prawo jazdy – jak uniknąć zbędnego stresu?

Sytuacja na granicach

Przekraczanie granic wciąż jest utrudnione. Według aktualnych przepisów, osoby przekraczające granicę statkami powietrznymi, transportem kolejowym, pojazdem samochodowym w tym m.in. pojazdem przeznaczonym konstrukcyjnie do przewozu powyżej 7 i nie więcej niż 9 osób łącznie z kierowcą w zarobkowym międzynarodowym transporcie drogowym, zobowiązane są do spędzenia 10 dni w kwarantanie. Nie stosuje jej się w przypadku przekraczania granicy Rzeczypospolitej Polskiej w ramach wykonywania czynności zawodowych przez załogi statków powietrznych, rybaków, załogi pociągów, kierowców wykonujących przewozy w ruchu międzynarodowym powracających do Polski lub jadących przez Polskę tranzytem.

Święta spędź w domu

Trudna sytuacja związana z COVID-19 wymaga ograniczenia aktywności społecznej. W okresie nadchodzących Świąt Wielkanocnych ogranicz kontakty wyłącznie do najbliższych domowników, a spotkania przełóż na inny, bezpieczniejszy czas.

kw/IAR

CZYTAJ TAKŻE: