Logo Polskiego Radia
PAP
Michał Błaszczyk 30.01.2022

W niedzielę też będzie mocno wiało. IMGW wydał alerty najwyższego stopnia

Po wietrznej sobocie, także niedzielna aura przyniesie silne podmuchy wiatru. IMGW wydał ostrzeżenia 3., najwyższego stopnia dla północnej Polski,zaś na pozostałym obszarze kraju obowiązują alerty 2 stopnia. W całej Polsce mogą też wystąpić burze. 

Silny wiatr utrzymuje się od soboty. Z informacji dostępnych na stronach IMGW wynika, że w najbliższym czasie nie należy się spodziewać poprawy. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej przestrzega o silnym wietrze w przeważającej części kraju. 

Alerty najwyższego stopnia

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał w nocy ostrzeżenia 2. stopnia o silnym wietrze dla przeważającej części kraju.

Najtrudniejsza sytuacja pogodowa jest w powiatach nadmorskich i północnozachodnich, gdzie poinformowano o 3. stopniu zagrożenia silnym wiatrem. Zagrożone są: Szczecin, Świnoujście, powiaty: policki, kamieński, goleniowski, łobeski, gryficki, kołobrzeski, białogardzki, świdwiński, koszaliński, sławieński, bytowski, słupski, lęborski, wejherowski, pucki, kartuski, miasta: Gdynia i Gdańsk, powiat gdański oraz nowodworski.

W powiatach tych prędkość wiatru może dochodzić nawet do 120-130 km/h.

Uwaga na burze

W całym kraju - jak informuje IMGW - mogą także wystąpić lokalnie burze.

Mnóstwo pracy w związku z silnym wiatrem mają strażacy. Do północy w sobotę otrzymali oni 1600 zgłoszeń dotyczących usuwania skutków silnego wiatru. Najwięcej w woj.: zachodniopomorskim 600, pomorskim 400 oraz wielkopolskim 200. W pozostałych województwach od 20 do 60 zgłoszeń - poinformował na Twitterze rzecznik prasowy komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej bryg. Karol Kierzkowski. 

Możliwe wezbrania wód

IMGW wydał także ostrzeżenia hydrologiczne III stopnia przed wezbraniami z przekroczeniem stanów ostrzegawczych. Obowiązują one dla wybrzeża Bałtyku, a także Zalewu Wiślanego i okolic Elbląga. niebezpieczne sytuacje mogą występować do poniedziałku wieczorem. 

Wichura - to wg lklasyfikacji meteorologicznej wiatr o prędkości do 88 km/h jest zdolny łamać drzewa, zrywać dachówki i uszkadzać budynki. Silna wichura, czyli wiatr wiejący do 102 km/h może zrywać dachy, wyrywać drzewa z korzeniami czy łamać słupy energetyczne. Natomiast przy
wietrze powyżej 103 km/h, należy się liczyć z zagrożeniem życia (PAP) Wichura - to wg lklasyfikacji meteorologicznej wiatr o prędkości do 88 km/h jest zdolny łamać drzewa, zrywać dachówki i uszkadzać budynki. Silna wichura, czyli wiatr wiejący do 102 km/h może zrywać dachy, wyrywać drzewa z korzeniami czy łamać słupy energetyczne. Natomiast przy wietrze powyżej 103 km/h, należy się liczyć z zagrożeniem życia (PAP)

Czytaj także: 

mbl