Logo Polskiego Radia
IAR
Elżbieta Świątek 01.02.2022

Porywisty wiatr powraca. IMGW ostrzega też przed opadami deszczu i śniegu

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed skutkami niżu, który właśnie dociera nad Polskę. Wyjątkowo wilgotne powietrze spowoduje w całym kraju opady śniegu i deszczu. Spodziewany jest również porywisty wiatr, którego prędkość wysoko w górach może osiągnąć 130 km/h.

Rzecznik IMGW Grzegorz Walijewski potwierdził, że w całym kraju możemy spodziewać się opadów deszczu i śniegu. - Śniegu może dopadać w północnej części kraju do około 5 centymetrów, w nocy w centrum i na północy od 5 do 8 centymetrów. W górach śnieg będzie padał zarówno w dzień jak i w nocy przez najbliższe dwa dni, dopada od 10 do nawet 30 centymetrów śniegu - powiedział.

Do Polski po krótkiej przerwie wróci porywisty wiatr. - Porywy do 60/h, w górach w dzień porywy do 110 km/h. Prędkość zwiększy się w nocy, na zachodzie i na południu wiatr może wiać z prędkością 70,80 km/h. Wysoko w górach nawet do 130 km/h - przewiduje synoptyk.

W górach, w połączeniu z opadami śniegu, wiatr może powodować zamiecie i zawieje śnieżne. W południowych powiatach województw podkarpackiego, małopolskiego i śląskiego do 3 lutego, obowiązują ostrzeżenie meteorologiczne dotyczące intensywnych opadów śniegu.

Posłuchaj

00:29 11532643_1.mp3 IMGW: opady śniegu, deszczu i silny wiatr (IAR)

 Ekstremalne warunki dla turystów

W związku z trudnymi warunkami pogodowymi Tatrzański Park Narodowy ostrzega, że uprawianie turystyki w wyższych partiach gór jest bardzo niebezpieczne. Szlaki zasypane są grubą warstwą świeżego śniegu, wiatr utworzył bardzo głębokie, sięgające kilku metrów, zaspy, a miejscami przebieg szlaku jest całkowicie niewidoczny.

Poruszanie się w warunkach zimowych, w wyższych partiach Tatr, wymaga bardzo dużego doświadczenia w zimowej turystyce górskiej oraz znajomości oceny lokalnego zagrożenia lawinowego i posiadania odpowiedniego sprzętu, między innymi raków i czekanów.

Na niżej położonych szlakach i drogach dojściowych do schronisk również pojawiła się warstwa świeżego śniegu, który w najbardziej uczęszczanych dolinach jest już ubity. Miejscami może być ślisko.

W Tatrach nadal obowiązuje zagrożenie lawinowe, a część szlaków pieszych jest całkowicie zamknięta ze względów bezpieczeństwa. Warto pamiętać, że po słowackiej części Tatr zamknięte są wszystkie szlaki powyżej schronisk. Turyści wychodzący na szlak powinni pamiętać o sprawdzeniu prognozy pogody i odpowiednim przygotowaniu.

Trasę wycieczki należy dostosować do aktualnie panujących warunków, swoich możliwości i doświadczenia, a wycieczkę zaplanować tak, by powrócić przed zmrokiem. Należy również unikać samotnych wyjść w góry.

Czytaj także:

es