Logo Polskiego Radia
Jedynka
Piotr Błaszczyk 07.03.2021

"Bezpieczna Jedynka": czy stacje paliw są odpowiednio zabezpieczone?

Stacja paliw to miejsce, w którym raz na jakiś czas przebywa każdy kierowca i to niezależnie od tego, czy ma samochód z napędem silnikiem benzynowym, wysokoprężnym, gazowym, czy hybrydowym. Zazwyczaj tankowanie i płacenie odbywa się w spokoju, ale czasami dochodzi do niezwykłych sytuacji, kiedy ktoś odjeżdża z piskiem opon, nie płacąc, albo powodowany emocjami taranuje budynek stacji, tak jak to miało miejsce niedawno. Czy na stacjach paliwowych jest bezpiecznie?

czytaj więcej
stacja benzynowa Rymań 1200 PAP.jpg
Zdemolowała stację benzynową w Rymaniu. Jest decyzja sądu ws. aresztu dla 37-latki

Młodszy brygadier Karol Kierzkowski z Mazowieckiej Straży Pożarnej zapewnia, że stacje paliwowe są miejscami bezpiecznymi. I mówią o tym także statystyki. - Zdarzeń związanych z pożarami na stacjach w ubiegłym roku na Mazowszu było zaledwie cztery, a w całym kraju 60 - mówi. Biorąc pod uwagę, że miejsca takie odwiedzają miliony użytkowników, to bardzo małe liczby. A Państwowa Straż Pożarna interweniuje rocznie przy pół milionie zdarzeń. To pokazuje, że stacje paliw są bezpieczne.

Posłuchaj
15:10 jedynka-5-03-2021-bezpieczna-jedynka.mp3 Czy na stacjach paliw jest bezpiecznie? (Bezpieczna Jedynka)

 

śnieg samochód zima 1200.jpg
"Bezpieczna Jedynka": podróż samochodem przy niskich temperaturach

Zagrożenie na stacjach niewielkie, ale trzeba uważać

Strażak podkreśla, że normy bezpieczeństwa są w Polsce bardzo wyśrubowane. Więc choć na stacjach są tysiące litrów paliwa i gazu, to prawdopodobieństwo pożaru czy wybuchu jest nikłe. - Oczywiście trzeba zachować środki bezpieczeństwa i nie posługiwać się na przykład otwartym ogniem - zastrzega.

Choć wypadki na stacjach i w magazynach paliw są rzadkie, to strażacy cięgle doskonalą swoje umiejętności w zakresie zwalczania takich wypadków. Minimum raz w miesiącu w każdej komendzie symulują akcję na stacji paliw, a jeśli na terenie komendy jest duży skład, to raz w roku trzeba przeprowadzić ćwiczenia. Stacje są też kontrolowane w zakresie wyposażenia w sprzęt.

Na stacjach paliwowych najczęściej dochodzi do kradzieży

Sierżant sztabowy Mariusz Kurczyk z Komendy Głównej Policji podkreśla, że funkcjonariusze zazwyczaj interweniują na stacjach paliw w związku z kradzieżą paliwa. W zdecydowanej większości spraw złodzieje zostają rozpoznani i zatrzymani. - Pamiętajmy, że na stacjach jest monitoring - przypomina policjant. Kradzione jest zresztą nie tylko paliwo, bo obecnie większość stacji prowadzi również towarzyszącą działalność handlową. Do takich kradzieży sklepowych policjanci też są wzywani. Jednak liczba wszystkich kradzieży na stacjach systematycznie spada.

Nie spieszyć się podczas tankowania

Edwin Kaniuk z portalu petronet.pl radzi, żeby podjeżdżając na stację benzynową się nie spieszyć. - Bo właśnie śpiesząc się, najłatwiej zapomnieć o podstawowych zasadach - mówi. Najczęściej rozlewamy wtedy paliwo.

Kiedy jednak dojdzie do wypadku to najlepiej powiadomić o tym obsługę i zdać się na jej polecenia, bo obsługa jest przeszkolona w zakresie zwalczania zagrożeń. - Ale przede wszystkim uciekajmy, to podstawowa zasada, bo życie jest najważniejsze - mówi młodszy brygadier Karol Kierzkowski.

Czytaj także:

"Bezpieczna Jedynka" zaprasza w każdy piątek od godz. 17.10

***

Prowadzą: Patryk Kuniszewicz i Maciej Oswald

Goście: młodszy brygadier Karol Kierzkowski (Mazowiecka Straż Pożarna), sierżant sztabowy Mariusz Kurczyk (Komenda Główna Policji), Edwin Kaniuk (redaktor naczelny magazynu "Stacja benzynowa & Convenience Store" i portalu petronet.pl)

ag