Logo Polskiego Radia
Jedynka
Urszula Tokarska 17.02.2011

Lokalna Grupa Działania - 17.02.11.

Tygiel Doliny Bugu z siedzibą w Drohiczynie.
Podlasie Podlasiefot. Wikipedia, Yaros, lic.CC
Posłuchaj
  • Tygiel Doliny Bugu z siedzibą w Drohiczynie
/

Aleksandra Tycner: - Nazwa wzięła się stąd, że tam jak w tyglu mieszają się dwie kultury: wschodnia i zachodnia.

Teresa Olszewska – wiceprezes LGD: - Stowarzyszenie Tygiel Doliny Bugu zrzesza 19 gmin nadbużańskich, 8 z województwa podlaskiego i 11 z mazowieckiego. Są to gminy położone po obu stronach rzeki Bug, obszar działalności Tygla obejmuje około 2,5 tysiąca km2 i liczy 89 tysięcy mieszkańców. Siedzibą Stowarzyszenia jest Drohiczyn.

Andrzej Ilczuk: - Dawna stolica Podlasia, położona pięknie nad Bugiem.

Teresa Olszewska: - Tygiel Doliny Bugu jest organizacją otwartą, liczy 72 członków.

Aleksandra Tycner: - Lokalne Grupy Działania to pomysł Unii Europejskiej na oddolne ożywienie terenów wiejskich.

Marek Sawicki – minister rolnictwa i rozwoju wsi: - Mamy dzisiaj kilkaset LGD, które opracowały lokalne strategie rozwojów, na ich podstawie teraz podejmują poszczególne działania. To jest dobre połączenie tradycji, tego poczucia patriotyzmu lokalnego, ale także wyczucia lokalnych potrzeb, wspieranych środkami unijnymi.

Teresa Olszewska: - Te gminy mocno się zmieniły, ponieważ dostajemy masę pieniędzy na różnorodne projekty: remonty świetlic, centra wsi są odnawiane, boiska sportowe wyposażane. Dużym i innowacyjnym działaniem jest założenie telewizji internetowej e-TV Bug. Żadna chyba jeszcze LGD nie ma takiej telewizji internetowej jak my.

Aleksandra Tycner: - Do LGD Tygiel Doliny Bugu należą państwo Kuniccy, którzy prowadzą pasiekę we wsi Skrzeszew w gminie Repki. Piotr Kunicki reprezentuje młodsze pokolenie pszczelarzy.

Piotr Kunicki: - Przede wszystkim LGD bardzo pomaga nam w promocji naszego nadbużańskiego miodu. Jeździmy razem z LGD na rozmaite festyny.

Teresa Olszewska: - LGD organizuje wspólne wyjazdy na targi turystyczne, na imprezy promocyjne.

Aleksandra Tycner: - Jak na te pomysły patrzy pszczelarz – senior Józef Kunicki?

Józef Kunicki: - Chciałbym na to wszystko patrzeć z góry, ale trochę za mały jestem. Chodzi tu przede wszystkim o to, aby wieś się unowocześniła, a dzięki tym funduszom może to szybciej nastąpić.

Aleksandra Tycner: - Efekty promocji za pośrednictwem LGD są już widoczne.

Józef Kunicki: - Widać, że przyjeżdżają po miód z Warszawy, okolic Warszawy, z Białegostoku, Siedlec. Są często telefony, że kupił ktoś miód nadbużański i chce jeszcze więcej.

Aleksandra Tycner: - Pracą LGD interesuje się lokalna społeczność.

Teresa Olszewska: - Bardzo chętnie przychodzą na spotkania, szkolenia. Ludzie z obu stron Bugu dogadują się fantastycznie i na pewno dalej będziemy się rozwijać.

Aleksandra Tycner: - Tereny nadbużańskie, niezmiernie ciekawe krajobrazowo, przyrodniczo czy kulturowo, nie znane są szerzej w Polsce. LGD Tygiel Doliny Bugu postawiła sobie za zadanie promocję tych pięknych ziem, jako miejsca wypoczynku, inwestycji i spokojnego zamieszkania.


Więcej informacji znajdą Państwo na stronie internetowej Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi: www.minrol.gov.pl oraz Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich: www.ksow.pl