Logo Polskiego Radia
PAP
Agnieszka Kamińska 01.03.2013

Andrzej Poczobut najlepszym dziennikarzem politycznym

Andrzej Poczobut został laureatem nagrody im. Światłany Nawumawej dla najlepszego dziennikarza politycznego. To już czwarte wyróżnienie dla niego w ostatnim czasie, przyznane przez białoruskie środowiska niezależne.
Andrzej PoczobutAndrzej Poczobutzpb.org.pl

Za najlepszego analityka politycznego uznano w tym roku znanego komentatora Aleksandra Klaskouskiego , zaś za najlepszego młodego polityka - działacza kampanii "Mów Prawdę!" Pawła Winahradaua , wielokrotnie skazywanego za działalność opozycyjną na kary ograniczenia wolności i aresztu.

Laureaci nagrody im. Nawumawej wybierani byli drogą elektronicznego głosowania na stronie opozycyjnej kampanii "Mów Prawdę!". Wyróżnienia wręczono w siedzibie opozycyjnej Partii BNF w Mińsku. Poczobut był nieobecny, gdyż jest oskarżony o zniesławienie Aleksandra Łukaszenki i nie wolno mu opuszczać miejsca zamieszkania, czyli Grodna.

Andrzej Poczobut otrzymał kolejną już nagrodę w ostatnim czasie. 16 lutego Andrzej Poczobut , który jest działaczem nieuznawanego przez władze w Mińsku Związku Polaków na Białorusi, został laureatem nagrody opozycyjnej partii Młody Front "Kocham Białoruś" w kategorii dziennikarstwa. 1 lutego białoruskie organizacje pozarządowe wyróżniły go jako jednego z dwóch "obywatelskich liderów roku 2012". W grudniu natomiast środowiska niezależne - m.in. obrońcy praw człowieka i niezależne Białoruskie Stowarzyszenie Dziennikarzy (BAŻ) - uhonorowały go tytułem dziennikarza roku.

Nagrody dla dziennikarza, analityka, polityka
Zmarła dwa lata temu Światłana Nawumawa przez długi czas kierowała Wydziałem Nauk Politycznych Europejskiego Uniwersytetu Humanistycznego, zamkniętego przez władze białoruskie w 2004 roku i otwartego rok później w Wilnie. Nagrody jej imienia przyznawane są w trzech kategoriach: dla najlepszego dziennikarza politycznego, analityka politycznego oraz młodego polityka roku.

Prześladowany dziennikarz
Poczobut został zatrzymany 21 czerwca 2012 roku jego domu, ale po dziewięciu dniach zwolniono go z aresztu w zamian za zobowiązanie, że nie opuści miejsca zamieszkania. Postawiono mu zarzut zniesławienia Łukaszenki w tekstach dla białoruskich portali opozycyjnych Biełorusskij Partizan i Karta'97.
Wcześniej z tego samego artykułu dziennikarz "GW" został skazany w 2011 roku na karę trzech lat więzienia w zawieszeniu na dwa lata. Teraz grozi mu do pięciu lat więzienia oraz odwieszenie poprzedniego wyroku. Po odliczeniu czasu, jaki spędził w 2011 roku w areszcie, jest to w sumie siedem lat i dziewięć miesięcy.
PAP/agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś