Logo Polskiego Radia
IAR / PAP
Agnieszka Kamińska 02.04.2013

Relikwie krwi Jana Pawła II na Białorusi

Jan Paweł II nigdy nie odwiedził Białorusi. Hierarchowie podkreślają jednak, że dbał o odrodzenie kościoła na obszarze byłego ZSRR i to za jego pontyfikatu odtworzono struktury.
Abp Tadeusz Kondrusiewicz z relikwiarzemAbp Tadeusz Kondrusiewicz z relikwiarzemWłodzimierz Pac, Polskie Radio

Stolica Białorusi, Mińsk otrzymała relikwię krwi błogosławionego Jana Pawła II. W przypadającą 2 kwietnia rocznicę śmierci papieża relikwia została uroczyście wniesiona do miejscowego kościoła świętych Szymona i Heleny. Przekazał ją Białorusi kardynał Stanisław Dziwisz - były wieloletni sekretarz Jana Pawła II.
Wniesieniu relikwii towarzyszyło bicie kościelnych dzwonów. Uroczyste nabożeństwo celebrował metropolita Tadeusz Kondrusiewicz. Zwierzchnik białoruskich katolików zwrócił uwagę, że papież Jan Paweł II chciał przyjechać na Białoruś, ale nie było mu to dane. Jednak cały czas dbał o odrodzenie kościoła katolickiego w byłym Związku Radzieckim i na Białorusi. - To podczas jego pontyfikatu zostały odrodzone i stworzone nowe struktury kościelne we wszystkich republikach byłego Związku Radzieckiego - stwierdził arcybiskup Kondrusiewicz.

Relikwia krwi błogosławionego Jana Pawła II wraz z relikwiarzem będzie na stałe wystawiona w bocznym ołtarzu mińskiego kościoła. W świątyni jest już piuska i chusteczka papieża Polaka .

"Będą tu pielgrzymki"
Jak podkreśla proboszcz Władysław Zawalniuk, jest duchowa więź z Janem Pawłem II. - Wszyscy znają Ojca Świętego. Spotkało się z nim wiele osób, które bywały w Polsce, na Litwie, Łotwie czy Ukrainie. Ludzie go pamiętają, mają nawet jego zdjęcia - podkreśla.
Dodaje, że czczenie relikwii jest na Białorusi dobrą tradycją. - Ten widzialny znak pobudza do większej pobożności. Tam, gdzie są relikwie, ludzie po mszy klęczą przy nich i się modlą.() Teraz, gdy ludzie dowiedzą się o relikwiach Jana Pawła II, będą tu pielgrzymki - mówi.

Relikwie św. Faustyny
Kościół pod wezwaniem świętych Szymona i Heleny spodziewa się jeszcze w tym roku relikwii św. Faustyny. Proboszcz powiedział, że udał się z wiernymi na pielgrzymkę do Łagiewnik, by je otrzymać. - Mamy u nas ołtarz Miłosierdzia Bożego i codziennie o 15 godzinę Miłosierdzia Bożego. Jest też obraz (namalowany według projektu) św. siostry Faustyny - podkreśla Zawalniuk.
Relikwie zostaną odebrane w Łagiewnikach pod koniec kwietnia, a 5 maja, w dzień prawosławnej Wielkanocy, odbędzie się ich uroczyste wniesienie.

IAR/PAP/agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś 

Jan Paweł II - serwis specjalny>>>

Włodzimierz
Włodzimierz Pac, Polskie Radio

/

fot. Włodzimierz Pac, Polskie Radio