Logo Polskiego Radia
polskieradio.pl
Agnieszka Kamińska 09.07.2013

Uczczono żołnierzy Armii Krajowej. ”Walczyli również o wolną Białoruś”

Działacze Związku Polaków na Białorusi uczcili 69 rocznicę operacji Armii Krajowej ”Ostra Brama”. Polski konsul w Grodnie przypomniał o tym, że oficjalna historiografia Białorusi fałszywie przedstawia rolę Armii Krajowej.
Stare Wasiliszki: modlitwa przy grobie żołnierzy Armii Krajowej. Od l. prezes ZPB Mieczysław Jaśkiewicz, polski konsul w Grodnie Andrzej ChodkiewiczStare Wasiliszki: modlitwa przy grobie żołnierzy Armii Krajowej. Od l. prezes ZPB Mieczysław Jaśkiewicz, polski konsul w Grodnie Andrzej ChodkiewiczZwiązke Polaków na Białorusi/Iness Todryk Pisalnik/zpb.org.pl

Wieńce i znicze na grobach żołnierzy Armii Krajowej złożono w sobotę i w niedzielę – relacjonuje portal Związku Polaków na Białorusi, zpb.org.pl.

W uroczystości uczestniczył polski konsul w Grodnie Andrzej Chodkiewicz. - Musimy pamiętać i przypominać braciom Białorusinom, którzy czasem ulegają propagandowej demagogii, iż operacja ” Ostra Brama” była jaskrawym świadectwem walki Armii Krajowej przeciwko niemieckiemu najeźdźcy, a żołnierze Armii Krajowej walczyli o wolność ziemi, która obecnie leży w granicach niepodległej Białorusi, a więc walczyli pośrednio także o wolną Białoruś – mówił przy grobach żołnierzy AK konsul generalny w Grodnie Andrzej Chodkiewicz.

Dyplomata zwracał uwagę na to, że zarówno białoruska propaganda państwowa, jak i część białoruskiego środowiska opozycyjnego interpretuje niestety walkę AK z NKWD i ogólnie z władzą sowiecką po wypędzeniu hitlerowców jako walkę z Białorusinami. - Armia Krajowa nie wypowiedziała wojny władzy sowieckiej. Było odwrotnie, to władza sowiecka zaatakowała akowców i zrobiła z nich żołnierzy wyklętych, zmuszając do obrony siebie samych, swoich rodzin wsi i miasteczek przed nowym najeźdźcą – przypominał działacz Związku Polaków na Białorusi, jeden z najlepszych na Białorusi znawców historii walki Armii Krajowej na ziemi nowogródzkiej i wileńskiej Józef Porzecki.

- Powinniśmy być dumni z tego, iż w całej Europie Armia Krajowa była jedną z najlepiej zorganizowanych i skutecznych siatek partyzanckich, walczących z hitlerowcami – przypominał konsul Chodkiewicz. Historyk Józef Porzecki z kolei nawoływał Polaków w poszczególnych miejscowościach, odwiedzanych w ramach tegorocznej akcji „Ostra Brama”, o uważne przyglądanie się nagrobkom na miejscowych cmentarzach gdyż, jak zauważył, prawie na każdym cmentarzu katolickim mogą się odnaleźć groby żołnierzy Armii Krajowej.

To dzięki pracy badawczej i krajoznawczej Józefa Porzeckiego i działaczy Związku Polaków w poszczególnych miejscowościach udało się w ostatnich latach odnaleźć miejsca pochówku żołnierzy AK na cmentarzach katolickich w rejonach werenowskim, lidzkim, szczuczyńskim, oszmiańskim i ostrowieckim. Dzięki pomocy Konsulatu Generalnego RP w Grodnie na większości odnalezionych w ostatnich latach pomnikach żołnierzy AK przytwierdzono metalowe tablice, informujące o spoczywających pod tymi pomnikami polskich bohaterach.

Operacja „Ostra Brama” – operacja wojskowa rozpoczęta 7 lipca 1944 przez oddziały Armii Krajowej, w ramach akcji „Burza”, w celu samodzielnego oswobodzenia Wilna z rąk okupanta niemieckiego siłami AK i zgodnego z założeniami „Burzy” wystąpienia wobec Armii Czerwonej „w roli gospodarza terenu”. Plan operacji został opracowany w marcu 1944 przez sztab okręgu wileńskiego – zakładał on zdobycie miasta przez połączone siły wileńskiego i nowogrodzkiego okręgu AK.

W ramach obchodów rocznicy operacji "Ostra Brama" odwiedzono m.in. Stare Wasiliszki, Graużyszki, Horodniki, Naczę, Mikuliszki, Wiewiórka, Worziany, Zabłoć, Lipkuńce, Werenowo, Iwaszkowce, Soły, Hermaniszki, Lipkuńce, Zyrmuny, Jancewicze, Surkonty, Dyndyliszki, Więsławienięta, Smorgonie, Worziany i in. (fotoreportaż na stronie: zpb.org.pl ).

Na podstawie relacji Związku Polaków na Białorusi zpb.org.pl /agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś

''