Logo Polskiego Radia
IAR / PAP
Agnieszka Kamińska 14.11.2013

Polski ambasador: Unia Europejska ma dla Białorusi propozycje

Stosunki Białorusi z Unią Europejską znajdują się od trzech lat w impasie; czekamy, by strona białoruska pozytywnie odpowiedziała na propozycję współpracy - mówił na konferencji prasowej w Mińsku ambasador Polski na Białorusi Leszek Szerepka.
Ambasador Polski na Białorusi Leszek SzerepkaAmbasador Polski na Białorusi Leszek Szerepka Włodzimierz Pac/ Polskie Radio

Wskazał, że od relacji z Unią zależą stosunki Białorusi z Polską i zapewnił, że Warszawa "będzie robić wszystko, co możliwe, by wciągnąć Białoruś do dialogu". Konferencję ambasadora relacjonują niezależne białoruskie portale internetowe.

- Jesteśmy niezadowoleni z tego, jak rozwijają się stosunki między naszymi krajami, ale nie możemy niczego zrobić bez podjęcia w odpowiedzi kroków przez stronę białoruską - mówił dyplomata, cytowany przez portal naviny.by.

”Warunki są znane”

Szerepka powiedział, że Warszawa będzie robić wszystko co możliwe, aby stosunki między Białorusią i Unią Europejską uległy poprawie. Ambasador Szerepka zapytany w jaki sposób władze w Mińsku mogą przyczynić się do poprawy relacji ze Wspólnotą powiedział, że Unia Europejska już wcześniej określiła warunki. Białoruś powinna w większym stopniu respektować prawa człowieka oraz wypuścić z więzień i rehabilitować polityków opozycyjnych. - Dopóki to oczekiwanie nie zostanie ze strony Białorusi spełnione to trudno mówić o dialogu na pełną skalę - podkreślił dyplomata. Zwrócił uwagę, że Unia Europejska proponuje Białorusi w ramach Partnerstwa Wschodniego to samo co innym krajom. - Jeżeli Białoruś byłaby zainteresowana, to mogłaby uczestniczyć w Partnerstwie Wschodnim na takich samych zasadach jak Ukraina, Gruzja czy Mołdawia. To wszystko jest decyzja Białorusi- dodał ambasador. Leszek Szerepka zwrócił uwagę, że cały czas trwa dialog z władzami w Mińsku, zaś na Białorusi realizowane są unijne programy, choć w ograniczonej skali.

Białoruś od dwóch lat nie odpowiadan na propozycję UE w sprawie wiz

Wskazał, że Polska opowiada się za maksymalnym uproszczeniem reżimu wizowego z Białorusią, w tym za zniesieniem wiz. - Polska zrezygnowała z pobierania opłat za wizy narodowe. Opowiadamy się też za tym, by zintensyfikować rozmowy na temat uproszczenia reżimu wizowego - podkreślił.
Jednak, jak zaznaczył, Białoruś nie odpowiedziała na propozycję złożoną jej przed dwoma laty, by zacząć z UE rozmowy o uproszczeniu reżimu wizowego i readmisji. - Bez przyjaznych gestów ze strony białoruskiej nie możemy w kwestii wiz podjąć jednostronnych decyzji - przekonywał.

- Mamy dla rządu Białorusi szereg propozycji, ale na razie pozostają one bez odpowiedzi - mówił polski ambasador.

W czerwcu 2011 r. Komisja Europejska zwróciła się do władz Białorusi z propozycją rozpoczęcia rozmów o liberalizacji reżimu wizowego, wiążąc to z warunkiem podpisania umowy o readmisji. Propozycja przewiduje m.in. obniżenie ceny wiz z obecnych 60 do 35 euro.

Białoruś nie wprowadziła małego ruchu granicznego z Polską

Szerepka przypomniał też w czwartek, że strona białoruska wciąż zwleka z wprowadzeniem małego ruchu granicznego z Polską, choć umowa w tej sprawie została już podpisana przez szefów dyplomacji obu państw, ratyfikowana przez obie izby polskiego i białoruskiego parlamentu i podpisana przez prezydenta Bronisława Komorowskiego.

PAP/IAR/agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś