Logo Polskiego Radia
IAR / PAP
Dariusz Adamski 14.07.2023

Cmentarz w Przebrażu – symbol pojednania Polaków i Ukraińców

Mieszkańcy Przebraża, razem ze Stowarzyszeniem Kultury Polskiej im. Ewy Felińskiej i harcerzami, porządkują tamtejszy Polski Cmentarz Wojenny. To inicjatywa, która przekracza historyczne podziały i symbolizuje wspólną troskę oraz dążenie do pojednania między Polakami i Ukraińcami. Poprzez szacunek dla przeszłości, buduje się mosty między narodami, promując pamięć i współpracę.

Dawne Przebraże, obecnie znane jako wieś Hajowe, położone jest 20 kilometrów od Łucka w obwodzie wołyńskim. Przed II wojną światową mieszkali tu głównie Polacy. W latach 1943-1944 Przebraże było jednym z najważniejszych punktów oporu przed oddziałami ukraińskich nacjonalistów na Wołyniu.


Cmentarz w dawnej miejscowości Przebraże Cmentarz w dawnej miejscowości Przebraże

W 1943 roku w Przebrażu schronienie znalazło 25 tysięcy osób pochodzenia polskiego. Tu docierały osoby, którym udało się przeżyć rzeź wołyńską. 


Posłuchaj
04:00 Cmentarz w Przebrażu – symbol pojednania Polaków i Ukraińców.mp3 Cmentarz w Przebrażu – symbol pojednania Polaków i Ukraińców - przygotował Eugeniusz Sało

 

Jak przekazywali w relacjach świadkowie tamtych wydarzeń jak i sami ocaleni, samo dotarcie do miejscowości graniczyło niekiedy z cudem. Uciekinierom niekiedy pomagali sami Ukraińcy, którzy przewozili ich w ukryciu. 


W Przebrażu znajduje się obecnie polski cmentarz wojenny. W jego utrzymaniu pomagają mieszkający w tej okolicy Ukraińcy. Coraz więcej osób narodowości ukraińskiej angażuje się w utrzymanie nekropolii w akcie wdzięczności za pomoc, jaką Polacy udzielili Ukrainie po inwazji Rosji.

Więcej w materiale dźwiękowym.

dad