Wbrew obiegowym opiniom wieszczącym spadek znaczenia podpisu elektronicznego jego popularność rośnie na świecie w szybkim tempie.
- Firma analityczna Gartner przeprowadziła badanie rynku podpisu elektronicznego, którego wyniki zostały opublikowane w raporcie The Electronic Signature Market Is Poised toTake Off z 21 maja 2012 r. Z raportu jasno wynika, że na świecie wzrasta świadomość korzyści jakie niesie ze sobą e-podpis, szczególnie takich, jak oszczędność czasu i wydatków logistycznych. Analityk Greg Kriezman podkreśla również, że rynek ten jest gotowy do dalszej ekspansji, która pociągnie za sobą rozwój wykorzystywanych obecnie technologii. W tej kwestii największą dynamikę wzrostu wiąże się z usługami świadczonymi w chmurowym modelu – SaaS, czyli Software as a Service.
- Wykorzystanie przetwarzania danych w chmurze zwiększa zastosowanie w kolejnych dziedzinach usług informatycznych. Doskonale sprawdza się również w kwestii podpisu elektronicznego, dla którego powstaje coraz więcej możliwości złożenia i weryfikacji bezpiecznej sygnatury elektronicznej dzięki wygodnej procedurze on-line. Tego typu usługi najczęściej są świadczone w Ameryce Północnej, ale zdążyły zdobyć również nieliczne przyczółki w Europie.
W Polsce jedynym dostawcą takiego rozwiązania jest Unizeto Technologies, które umożliwia realizacje i weryfikację podpisów elektronicznych w chmurze oraz dostęp do repozytorium i archiwum dokumentów podpisanych poprzez usługę WebNotarius
– Obserwując dynamiczny rozwój możliwości jakie daje przetwarzanie danych w chmurze, już w 2011 r. udostępniliśmy innowacyjne rozwiązanie pozwalające na kompleksową realizację aktywności związanych z e-podpisem on-line. Dzięki temu połączyliśmy zalety rozwiązań z zakresu cloud computingu i technologii PKI (Public Key Infrastructure), a każdy zainteresowany może w prosty sposób przekonać się, jak łatwo złożyć bezpieczny podpis elektroniczny – mówi Tomasz Litarowicz, Dyrektor Obszaru Podpis Elektroniczny Unizeto Technologies.
W kolejnych latach na znaczne przyspieszenie popularyzacji podpisu elektronicznego w Europie może wpłynąć nowa dyrektywa Unii Europejskiej. Komisja Europejska opublikowała projekt Rozporządzenia dot. elektronicznej identyfikacji i usług zaufanych dla transakcji elektronicznych. Wprowadzenie proponowanych zmian będzie oznaczać dynamiczny rozwój e-podpisu.