Nowe Technologie

e-sklep do wynajęcia

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2012 00:00
Jak wynika z danych firmy Cal.pl, około 66 procent sklepów internetowych uruchamianych jest w modelu SaaS. Polacy wydali na zakupy w sieci 17,5 mld zł, a o klientów walczą zarówno niewielkie sklepy internetowe, jak i najwięksi gracze rynku detalicznego z różnych branż.
E-sklep
E-sklep

 

„Koszty związane z utrzymaniem małego sklepu w Sieci wynoszą kilkaset złotych rocznie. Do wyboru mamy dwie opcje: zakup serwera wirtualnego, na którym samodzielnie zainstalujemy oprogramowanie sklepu (darmowe lub płatne) lub wynajmem sklepu internetowego w formie usług”i –– mówi Michał Trziszka, prezes Cal.pl

 

Modele biznesowe

 

W ramach usługi sklepu internetowego otrzymujemy komplet narzędzi do prowadzenia handlu w Internecie: wydajny serwer internetowy z zainstalowanym oprogramowaniem sklepu, domenę oraz pakiet skrzynek pocztowych dla pracowników. Wszystkie te usługi są ze sobą ściśle zintegrowane i gotowe do użycia zaraz po rejestracji sklepu.

 


  • W modelu usługi mamy pewność, że nasz sklep działa na najbardziej aktualnej wersji oprogramowania. W tradycyjnym modelu, w którym aplikacja instalowana jest na platformie hostingowej, właściciel sklepu musi samodzielnie śledzić informacje o aktualizacjach i na bieżąco instalować je na swoich serwerach. Czynność ta wymaga dodatkowego nakładu pracy i nierzadko zaangażowania osób trzecich np. informatyków. W modelu usługi dostęp do profesjonalnego wsparcia technicznego otrzymujemy w cenie pakietu.

 

 „Z przeprowadzonej przez nas ankiety wynika, że wśród głównych zalet sklepów internetowych dostarczanych w modelu SaaS przedsiębiorcy najczęściej wymieniają niski koszt utrzymania sklepu (tak odpowiedziało 78% ankietowanych), kompleksowość oferty (60%), bezpieczeństwo i stabilność usługi (57%) oraz wsparcie techniczne ze strony operatora (43%) – mówi Michał Trziszka, CEO Cal.pl.

 


  • W tradycyjnym modelu musimy wynająć serwer internetowy oraz wkupić licencję na oprogramowanie sklepu. Całość należy zainstalować na serwerze i skonfigurować do naszych potrzeb. Zarządzanie sklepem internetowym w formie usługi odbywa się z poziomu wygodnego panelu administracyjnego. Czynność ta nie wymaga żadnej wiedzy informatycznej, a zatem całość prac związanych z uruchomieniem sklepu może wykonać właściciel lub pracownik.

 

Co dają operatorzy sklepów

 

Sklepy internetowe dostarczane przez rodzimych operatorów są w pełni dostosowane do polskich realiów. I nie chodzi tu bynajmniej o obsługę polskiej waluty, ale możliwość zintegrowania sklepu z zewnętrznymi usługami i aplikacjami takimi jak porównywarki cen, systemami płatności online, systemami aukcyjnymi, usługami kurierskimi, programami online do fakturowania, czy wreszcie z bijącym rekordy popularności Facebookiem. Obecność w porównywarkach daje sklepowi niepowtarzalną szansę dotarcia z ofertą do kilku milionów potencjalnych klientów. Płatności online to udogodnienie dla kupujących, którzy mogą bezpiecznie regulować swoje płatności za zakupy szybkim przelewem elektronicznym lub kartą kredytową.

 


  • Wynajmując sklep w modelu SaaS możemy liczyć na rabat na zakup usług i aplikacji niezbędnych do prowadzenia sklepu. Oferta dostawców sklepów internetowych obejmuje certyfikaty SSL, promocyjne pakiety na reklamę w Google AdWords i Facebooku, zniżki na integrację sklepu z porównywarkami cen oraz usługi pozycjonowania w wyszukiwarkach. Stara zasada handlu mówi, że w pakiecie taniej. W tym przypadku sprawdza się w stu procentach.

 

Model SaaS powinny wybrać firmy, które stawiają pierwsze kroki w handlu internetowym. System abonamentowy pozwala w każdej chwili zrezygnować z usługi sklepu. Jeśli zdecydujemy się na zakup oprogramowania sklepu, w przypadku niepowodzenia koszty drogiej licencji należy spisać na straty z nieudanej inwestycji.



Czytaj także

W sieci taniej, w sieci łatwiej

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2010 10:09
Polacy coraz częściej korzystają z możliwości zakupów w internecie. Dla wielu to także miejsce na otwarcie własnego biznesu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zarabiaj na stronie

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2012 00:00
Masz stronę i chcesz na niej zarabiać? Rozczarował Cię Google AdSense? Domy mediowe Cię ignorują? Uruchom własny sklep bez zbędnych nakładów i magazynu.
rozwiń zwiń