Raport wskazuje Polskę jako jeden z najbardziej perspektywicznych i najszybciej rozwijających się rynków we wspomnianych obszarach. Autorzy raportu podkreślają rosnącą adopcję smartfonów i tabletów w naszym kraju, jak również coraz większe inwestycje w infrastrukturę bezprzewodową.
„W Polsce z jednej strony mamy dostęp do szybkiego mobilnego Internetu, z którego chętnie korzystają użytkownicy indywidualni i duże firmy. Z drugiej jednak strony mamy dużo bardziej „konserwatywny” sektor małych i średnich przedsiębiorstw, który wykorzystuje ten potencjał w mniejszym stopniu. Doskonałym przykładem jest tu współpraca wideo. Duże firmy coraz częściej pozwalają swoim pracownikom pracować zdalnie z domu czy też z podróży. Z kolei w mniejszych firmach nadal pokutuje przekonanie że pracownik jest wydajny tylko w biurze” – powiedział Olgierd Madej z firmy Polycom.
Według autorów opracowania, Polska uniknęła recesji oraz cieszy się relatywnie sporym wzrostem gospodarczym. W dziedzinie IT zawdzięcza to przede wszystkim dynamicznemu przyciąganiu zagranicznych inwestycji oraz modernizującym swoje systemy firmom średniej wielkości, które w ten sposób starają się dogonić swoich konkurentów z Europy Zachodniej. W raporcie doceniono również to, że Polska posiada już, w przeciwieństwie nawet do niektórych bardziej rozwiniętych rynków, działającą sieć LTE. Jednak według raportu z trendu mobilnego nie korzystają jeszcze w pełni małe i średnie przedsiębiorstwa.
- Badaniem, obok Polski, zostały objęte: Bliski Wschód, Belgia, Francja, Holandia, Niemcy, Rosja, Szwecja, Wielka Brytania i Włochy.
* Raport “Canalys Unified Communications Analysis. Smarter mobile enterprise: How do country trends impact enterprise readiness for mobile solutions?” Opublikowany w październiku 2012 r.
autor: Mariola Czapkiewicz