Nowe Technologie

Forum na rzecz konkurencyjności Europy Środkowo-Wschodniej

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2012 23:00
Na 15 maja 2012 w Warszawie zapowiedziano forum poświęcone konkurencyjności krajów Europy Środkowo-Wschodniej oraz Azji Centralnej. Celem spotkania jest omówienie możliwości wykorzystania najnowszych e-technologii dla zdynamizowania wzrostu gospodarczego zaproszonych regionów, podniesienia  ich konkurencyjności, efektywności ekonomicznej i dobrobytu oraz rozwiązania problemów bezrobocia i wykluczenia społecznego.
Microsoft
Microsoft

To pierwsze tego rodzaju forum, podczas którego decydenci z sektora publicznego i prywatnego, reprezentowanego przez wysokich rangą przedstawicieli resortów spraw wewnętrznych, sprawiedliwości, administracji, edukacji, pracy i cyfryzacji, będą mogli stworzyć trwałą platformę wymiany  doświadczeń i praktyk w zakresie wdrażania rozwiązań teleinformatycznych. Efektem forum będzie m.in. lista najlepszych przykładów wprowadzania projektów budujących e-państwo i e-usługi dla obywateli oraz rekomendacje, dotyczące optymalizacji działania rządów w tym zakresie.



  • Teleinformatyka jest uznawana za jeden z fundamentalnych czynników rozwoju cywilizacyjnego, ekonomicznego i społecznego. Dla uczestników forum zostały przygotowane specjalne sesje warsztatowe, które prowadzić będą wybitni eksperci ze Światowego Forum Gospodarczego. W ich trakcie zostanie przedyskutowana tematyka budowania dialogu społecznego, rozwoju efektywnych kosztowo e-usług dla obywateli, edukacji przyszłości (obejmująca takie zagadnienia jak: e-szkoły, mentoring i kształcenie ustawiczne) oraz problemy rynku pracy w perspektywie najbliższych dekad. Uczestnicy będą również mogli zapoznać się z rozwiązaniami IT już funkcjonującymi w niektórych krajach oraz wymienić się doświadczeniami w zakresie wdrażanych projektów przez wybrane państwa.


Branża technologiczna a wzrost gospodarczy


W 2011 roku liczba miejsc pracy w branży technologicznej na całym świecie wzrosła do 38 milionów. Ostatnie badania, przeprowadzone przez McKinsey Global Institute, mówią o tym, że technologie internetowe przyczyniły się w ciągu ostatnich 15 lat do 7-procentowego wzrostu PKB na rynkach dojrzałych i rozwijających się oraz do 11-procentowego wzrostu w tym obszarze tylko w ciągu ostatnich 5 lat. Działający niemal we wszystkich krajach świata, Microsoft, wraz ze swoimi partnerami, ma obowiązek i możliwość pomagać w maksymalizacji wzrostu gospodarczego, który może być generowany przez najnowsze technologie. Wsparcie dla dużych i małych przedsiębiorstw, oferty szkoleń zawodowych i tworzenie rozwiązań, dzięki którym powstaną nowe branże gospodarki jest ze wszech miar korzystne dla społeczności, w otoczeniu których działa firma.


Kraje biorące udział w Forum


Albania, Armenia, Azerbejdżan, Bośnia i Hercegowina, Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Cypr, Estonia, Grecja, Gruzja, Litwa, Łotwa, Kazachstan, Kosowo, Kirgistan, Macedonia, Malta, Mołdawia, Montenegro, Mongolia, Polska, Rosja, Rumunia, Serbia, Słowacja, Słowenia, Turkmenistan, Ukraina, Uzbekistan, Węgry.



Czytaj także

Polska gospodarka przyspiesza

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2010 18:45
Polska gospodarka przyspiesza. Produkt Krajowy Brutto wzrósł o 3,5% w drugim kwartale w porównaniu z tym samym okresem roku ubiegłego. Można mówić o pozytywnym zaskoczeniu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Strefa euro jest zbyt złożona by przetrwać

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2012 00:00
Niemal co dzień pojawiają się kolejne przesłanki wskazujące na możliwość rozpadu strefy euro. Jacek Marczyk, twórca narzędzia analizującego złożoność systemów w rozmowie z Obserwatorem Finansowym twierdzi, że dojdzie do tego w III kwartale 2013 r.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak podnieść gospodarcze znaczenie regionu?

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2012 00:00
W Forum na Rzecz Konkurencyjności Europy Środkowo-Wschodniej biorą udział przedstawiciele 31 państw z Europy Środkowo-Wschodniej i Południowej oraz Azji Centralnej. Reprezentują oni zarówno administrację publiczną, jak i sektor prywatny. Forum gości wysokich rangą urzędników państwowych, wśród których znajdą się ministrowie administracji, pracy, sprawiedliwości i edukacji, a także eksperci UNESCO, Banku Światowego i Światowego Forum Ekonomicznego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polska gospodarzem debaty o przyszłości gospodarki

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2012 00:00
Największe miasta Polski stają się organizatorami spotkań, których efekty mogą sprzyjać wzrostowi znaczenia Europy Środkowo-Wschodniej. Konferencje te goszczą wybitnych polityków, biznesmenów i naukowców, mających wpływ na strategiczne decyzje dotyczące kluczowych dziedzin życia.
rozwiń zwiń