Innowacyjność można zdefiniować, jako proces tworzenia czegoś nowego na bazie istniejących już rozwiązań. W kontekście gospodarczym innowacyjność to również tworzenie nowych produktów czy usług, ale przy jednoczesnym założeniu, że mają one zapewnić biznesowi zwrot i zysk z inwestycji. Bardzo istotne jest również to, że wytworzone produkty muszą mieć praktyczne zastosowanie, nie mogą funkcjonować dla samej tylko idei. W ten sposób innowacje wpływają na rozwój gospodarczy, ekonomiczny i społeczny. I to właśnie dlatego innowacyjność zajmuje bardzo wysoką pozycję na liście priorytetów Unii Europejskiej.
- Traktat lizboński zdefiniował to zagadnienie, jako jeden z najważniejszych kierunków polityki unijnej. Państwa członkowskie realizują strategię i również stawiają na innowacyjność, która stała się w chwili obecnej trendem, nową wizją gospodarki i rozwoju.
Jak wygląda innowacyjność w praktyce?
Na innowacyjność składa się tak naprawdę kilka elementów. W przypadku innowacji technologicznych, na które stawiają poszczególne regiony Polski, są to działania o charakterze badawczym, technicznym, organizacyjnym, finansowym oraz handlowym. Innowacja to cały proces od tworzenia do wdrożenia. Aby był on możliwy, potrzebna jest współpraca wielu środowisk oraz specjalne warunki. Innowacyjność to łączenie i współdziałanie kilku sektorów, które do tej pory działały w oderwaniu, tak jak biznes i nauka. Każde z tych środowisk pracuje i działa według swoich własnych zasad, doprowadzenie do ich współpracy nie jest zatem sprawą łatwą. Trzeba stworzyć odpowiednią przestrzeń, zapewnić wsparcie, otwarty przepływ informacji, wymianę doświadczeń, a wtedy możemy powiedzieć, że w taki sposób tworzone produkty i rozwiązania są innowacyjne - tłumaczy Wiesława Kornaś-Kita, prezes Krakowskiego Parku Technologicznego. Do innowacyjności potrzebna jest więc wspólna praca środowisk naukowych, akademickich, badawczych, biznesowych, jak również władz lokalnych.
- Kolejny element to otwarty model pracy, sprzyjający innowacyjności i pozwalający na dynamiczne rozwijanie technologii. Model ten to nic innego, jak dostępność i wspólne korzystanie z wyników badań i wiedzy. Wykorzystywanie ich w celach rozwojowych. Jest to również wymiana doświadczeń gigantów w swojej branży ze start-upami. Aby można było mówić o innowacyjności, konieczna jest teoria oraz pomysł, badania naukowe oraz finansowanie, wynalazki oraz umiejętność ich wdrożenia na rynek. Taki model współpracy daje możliwość komercjalizacji badań.
Inteligentne miasta
Innowacyjność ma na celu szukanie i wdrażanie rozwiązań, usprawniających nasze życie. Można powiedzieć, że jest to wyzwanie dla wszystkich jednostek współpracujących: naukowców, badaczy, przedsiębiorców, środowisk akademickich, ale również samorządów i urbanistów. To właśnie duże metropolie i ich potrzeby są siłą napędową innowacji. Wraz z szybkim rozwojem i zmianami, jakie zachodzą w naszym życiu codziennym, konieczne jest optymalizowanie rozwiązań, służących zarówno społeczeństwu, jak i indywidualnym potrzebom mieszkańców. Potrzeba inteligentnych miast jest coraz większa. Wiąże się to z bardzo szybkim i niezwykle dynamicznym ich rozwojem, a co za tym idzie, również z licznymi problemami natury cywilizacyjnej, takimi jak transport, energia, ochrona zdrowia, edukacja czy jakość środowiska - podkreśla Wiesława Kornaś-Kita. Możliwości do pracy nad takimi zagadnieniami dają parki technologiczne. To właśnie z nich wychodzą innowacyjne rozwiązania.
Innowacyjność to nie moda, to trend i kierunek działania, którym podążają kraje europejskie. Cieszy, że drogą tą idzie również Polska. Poszczególne regiony dostrzegają potrzebę nowego modelu współpracy biznesowej i naukowej. Wiedza i badania muszą być rozszerzone o dodatkową działalność i funkcjonować w realiach biznesowych. Małopolska stawia na innowacyjność i bardzo wyraźnie dostrzega wszystkie potrzeby dzisiejszego świata i gospodarki. Dlatego właśnie Krakowski Park Technologiczny tworzy specjalny Ośrodek Innowacyjności, którym będzie Małopolski Park Technologii Informacyjnych, ukierunkowany na technologie informatyczne. Będzie to miejsce, w którym nauka i biznes będą miały możliwość wspólnej pracy, gdzie nowe pomysły będą wprawiane w ruch, gdzie nowe technologie będą służyły wyzwaniom cywilizacyjnym naszych i przyszłych czasów. Miejscem testowania idei otwartych innowacji. Platformą współpracy środowisk akademickich, biznesowych i administracyjnych.