Nowe Technologie

Intel na CES 2014: urządzenia do noszenia na ciele

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2014 09:06
CEO firmy Intel, Brian Krzanich, przedstawił listę produktów, inicjatyw i partnerstw strategicznych, których celem jest przyspieszenie rozwoju na polu urządzeń mobilnych i urządzeń do noszenia na ciele (wearables), jak również zwiększenie możliwości konstruktorów.
Brian Krzanich, CEO firmy Intel
Brian Krzanich, CEO firmy Intel Foto: materiały prasowe

W swym przemówieniu otwierającym tegoroczne targi CES, Brian Krzanich roztoczył wizję tego, jak krajobraz rynku komputerowego dynamicznie przekształca się i zmienia, przez co bezpieczeństwo okazuje się zbyt ważne, by pomijać je w jakimkolwiek urządzeniu. Świat wchodzi w nową erę, gdzie najważniejsze staje się nie samo urządzenie, a integrowanie technologii w życie codzienne ludzi, tak, by oferować im funkcjonalność dostosowaną do indywidualnych potrzeb. Jako przykłady, CEO Intela przytoczył kilka intuicyjnych technologii angażujących zmysły, które Intel wprowadzi na rynek jeszcze w tym roku. Przykładem może być nowa rodzina produktów i oprogramowania, które dają komputerom zmysły podobne do ludzkich, nazwana Intel® RealSense™.

  • Krzanich omówił również dwie kwestie ważne dla całego przemysłu elektronicznego: bezpieczeństwo danych i urządzeń oraz handel minerałami wydobywanymi w dotkniętej wojną Demokratycznej Republice Konga. Osiągnięcia Intela w drugiej kwestii stanowią kamień milowy w rozwoju technologii bezkonfliktowej – minerały używane w produkcji mikroprocesorów oraz materiały do opakowań dostarczane są przez dostawców objętych rygorystyczną kontrolą.

- Dwa lata temu powiedziałem kilku moim kolegom, że musimy obrać wielki cel - metale używane w produkcji naszych mikroprocesorów mają być „bezkonfliktowe”. Poczuliśmy się zobowiązani do wprowadzenia zmian w naszym łańcuchu dostaw, by mieć całkowitą pewność, że nasze produkty w żaden sposób nie będą finansowym wsparciem dla okrucieństw w Demokratycznej Republice Konga. Ten cel został już osiągnięty, lecz wiemy, że to dopiero początek naszej drogi. Będzie kontynuować ścisłą kontrolę naszych dostawców i rozwiązywać nowe problemy – powiedział Krzanich.

Intel Inside w urządzeniach do noszenia na ciele

Brian Krzanich opowiedział o planach odnośnie produktów oraz inicjatyw, których celem ma być przyspieszenie rozwoju i innowacji na polu urządzeń do noszenia na ciele. Intel tworzy prototypowe urządzenia i platformy, stanowiące przykład dla producentów zainteresowanych masową produkcją urządzeń do noszenia na ciele.

CEO Intela zaprezentował takie właśnie prototypy:

  • inteligentne słuchawki z czujnikiem biometrycznym do zastosowania w sporcie,
  • inteligentny zestaw słuchawkowy, który może integrować się z innymi urządzeniami i aplikacjami
  • oraz inteligentna bezprzewodowa ładowarka.

Krzanich ogłosił również początek strategicznej współpracy z centrum designu Opening Ceremony*, luksusowymi domami towarowymi Barneys* oraz Council of Fashion Deisgners of America*. Wszystko po to, by dostarczyć technologię inteligentnych urządzeń do noszenia na ciele na najwyższym poziomie. Zaprezentował również konkurs „Make it Wearable” – ogólnoświatową inicjatywę mającą na celu zwiększenie kreatywności oraz innowacyjności w podejściu do technologii. Konkurs przeznaczony jest dla najinteligentniejszych i najbardziej kreatywnych twórców urządzeń wearable.

Intel zapowiedział również wprowadzenie nowych, tanich platform, umożliwiających tworzenie urządzeń do noszenia na ciele. Umożliwi to tworzenie innowacyjnych i niedrogich urządzeń wearable z opcją łączności bezprzewodowej, dla użytkowników indywidualnych i małych firm.

Podkreślając ten punkt swojego wystąpienia, Brian Krzanich zaprezentował Intel Edison, nowy komputer oparty na procesorze Intel Quark, zamknięty w obudowie o formacie karty SD, z możliwością łączności bezprzewodowej i obsługą wielu systemów operacyjnych. Intel® Edison przyspieszy rozwój innowacyjnych rozwiązań i znacznie ułatwi pracę wynalazcom, projektantom i przedsiębiorcom. Edison ma być dostępny latem tego roku.

- Urządzenia do noszenia na ciele nie są jeszcze rozpowszechnione i popularne, ponieważ nie przydają się w rozwiązywaniu prawdziwych problemów, nie są jeszcze zintegrowane z naszym trybem i stylem życia. Chcemy pomóc twórcom urządzeń rozwiązać ten problem. Jeśli coś łączy się z siecią lub przetwarza dane, będzie najlepiej funkcjonować wykorzystując rozwiązania i produkty Intela – powiedział Krzanich.

Zwiększone bezpieczeństwo danych i urządzeń

Krzanich zaprezentował markę Intel Security, pod którą zgromadzone zostaną wszystkie usługi i produkty Intela związane z ochroną i bezpieczeństwem. Zdradził również, że wszystkie produkty McAfee zostaną z czasem przemianowane na Intel Security.

Krzanich ogłosił, że Intel ma zamiar nieodpłatnie udostępnić cześć oprogramowania McAfee przeznaczonego dla urządzeń mobilnych. Te rozwiązania służą dziś bezpieczeństwu takich urządzeń jak iPhone, iPad i wiele urządzeń z system operacyjnym Android. Więcej szczegółów zostanie ogłoszonych jeszcze w tym miesiącu.

W związku z rosnącą popularnością ­trendu bring-your-own-device, wiele firm zabrania wykorzystywania do pracy urządzeń opartych na Androidzie, gdyż nie spełniają one wymogów bezpieczeństwa. Intel Security zaprezentuje w tym roku technologię Intel Device Protection dla urządzeń z procesorami Intela i systemem Android, dzięki której sprzęt ten spełni nawet najbardziej rygorystyczne wymogi bezpieczeństwa, zarówno w użytku domowym, jak i biurowym.

Bezkonfliktowe mikroprocesory Intela

Demokratyczna Republika Konga od wielu nękana jest konfliktami. Według sprawozdania Rady Bezpieczeństwa ONZ, jednym ze źródeł finansowania narzędzi przemocy jest handel minerałami wydobywanymi w tym kraju. Te tak zwane konfliktowe minerały, są używane w tworzeniu wielu produktów, w tym elektroniki. Intel wdrożył specjalne procedury wewnątrz swojego kanału dostawczego, by mieć pewność, że źródła – huty wytwarzające surowce do produkcji mikroprocesorów – nie finansują konfliktu w Demokratycznej Republice Konga. Krzanich wezwał wszystkich producentów sprzętu elektronicznego, by wspomogli wysiłki Intela.



autor: Informacja prasowa Intela

Czytaj także

Intel wyprzedza konkurencję o 2 lata

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2013 09:22
Firma Intel, kojarzona dotąd raczej z procesorami do komputerów stacjonarnych i laptopów, chce podbić rynek smartfonów i tabletów. Wprowadza do sprzedaży nowe chipy, które z powodzeniem ścigają się z konkurencyjnymi procesorami firmy ARM, instalowanymi obecnie w większości urządzeń mobilnych. Zdaniem przedstawicieli firmy – prace nad kolejnymi, szybszymi i bardziej wydajnymi produktami są bardziej zaawansowane niż postępy innych producentów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Bezpieczeństwo danych w BYOD

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2013 13:21
Pierwsze prawo dynamiki Newtona mówi, że ciało wprawione w ruch będzie poruszało się ruchem jednostajnym (o ile nie działają na nie żadne inne siły). Podobne prawo dotyczy danych na urządzeniach przenośnych: jeżeli dane raz przedostaną się do świata mobilnego, to dane te pozostaną w ciągłym ruchu. I potencjalnie mogą wpaść w niepowołane ręce.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Intel Bay Trail

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2013 12:22
Intel przedstawił najnowszą rodzinę energooszczędnych układów SoC (nazwa kodowa „Bay Trail”), które napędzać będą wydajne i efektywne energetycznie tablety, urządzenia 2 w 1 i inne sprzęty mobilne, jakie w czwartym kwartale tego roku firmy Acer, ASUS, Dell, Lenovo i inne wprowadzą do swojej oferty.
rozwiń zwiń