Nowe Technologie

Konferencja bezpieczeństwa teleinformatycznego w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2012 00:00
XVI Konferencja na temat bezpieczeństwa teleinformatycznego SECURE 2012 organizowana przez NASK/CERT Polska w dniach 23-24 października 2012 w Warszawie będzie gościć ekspertów do spraw cyberbezpieczeństwa pracujących m.in. dla NASA, US CERT czy Google.
Konferencja bezpieczeństwa teleinformatycznego w Polsce
Foto: secure.edu.pl

 

Patronat honorowy nad wydarzeniem objęło m.in. Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji oraz Urząd Komunikacji Elektronicznej.

 

Według raportu CERT Polska, tylko w ubiegłym roku w polskim Internecie odnotowano ponad 21 mln niebezpiecznych incydentów naruszenia bezpieczeństwa sieciowego. Stanowi to wzrost o 9 mln w stosunku do roku 2010, kiedy to do zespołu trafiło 12 mln zgłoszeń. Coraz poważniejszym zjawiskiem staje się rosnąca liczba botów. Rozprzestrzeniają się one poprzez Internet, wykorzystując luki w zabezpieczeniach komputerów lub naiwność użytkowników, którzy uruchamiają odpowiednio przygotowane oprogramowanie, podesłane przez cyberprzestępców. W 2011 roku liczba zdarzeń związanych z botami wyniosła prawie 10 mln i była wyższa o 5 mln w porównaniu do roku 2010.  

 

„Z danych prezentowanych przez szereg instytucji wynika, że skala naruszeń bezpieczeństwa sieciowego w Polsce staje się coraz większa a skutki finansowe coraz bardziej dotkliwe. Dlatego kluczowa staje się regularna wymiana wiedzy i doświadczeń pomiędzy osobami odpowiadającymi za bezpieczeństwo teleinformatyczne firm i instytucji, a ekspertami z zakresu bezpieczeństwa teleinformatycznego. Jesteśmy przekonani, że konferencja SECURE dzięki licznemu gronu uznanych prelegentów, umożliwi uczestnikom poszerzenie ich wiedzy z zakresu najnowszych trendów w bezpieczeństwie sieciowym.” - mówi Piotr Kijewski, kierownik CERT Polska.

 

Jedną z kluczowych postaci konferencji SECURE będzie Ryan Pittman, agent specjalny z NASA, specjalizujący się w cyfrowej kryminalistyce śledczej i zwalczaniu przestępczości informatycznej. Podczas swojej prezentacji opowie o międzynarodowych incydentach komputerowych, z którymi miał do czynienia w trakcie swojej pracy w NASA, ze szczególnym uwzględnieniem tych pochodzących z Europy Wschodniej. Ponadto wśród prelegentów znalazł się Rik Ferguson - z Trend Micro, jeden z czołowych ekspertów bezpieczeństwa informatycznego doradzający m.in. rządowi Wielkiej Brytanii. Specjalizuje się on m.in. w badaniu „podziemnej ekonomii” i zagrożeń online oraz w analizowaniu wpływu nowych rozwiązań w technologiach informacyjnych na bezpieczeństwo zarówno konsumentów jak i przedsiębiorstw. Na konferencji będzie również obecny Cory Altheide, inżynier bezpieczeństwa w Google, zajmujący się przede wszystkim kwestiami związanymi z reagowaniem na incydenty sieciowe oraz informatyką śledczą.

 


  • SECURE to coroczna konferencja poświęcona w całości bezpieczeństwu teleinformatycznemu, która gromadzi specjalistów krajowych i zagranicznych, reprezentujących najważniejsze instytucje zajmujące się problematyką zagrożeń sieciowych i walką z cyberprzestępczością. Zakres poruszanych w trakcie debaty zagadnień będzie obejmował najbardziej aktualne problemy, w tym kwestie związane z zabezpieczeniem przez nowymi rodzajami zagrożeń, czy też bezpieczeństwem aplikacji mobilnych.



Czytaj także

Raport HUAWEI perspektywach bezpieczeństwa

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2012 00:00
Dokument autorstwa Johna Suffolka, Dyrektora ds. Bezpieczeństwa w HUAWEI, zatytułowany "Cyber Security Perspectives: 21st century technology and security - a difficult marriage" przedstawia wpływ, jaki kwestie cyberbezpieczeństwa wywierają na technologie, światowy łańcuch dostaw i społeczeństwo.
rozwiń zwiń
Czytaj także

NASK - złośliwe oprogramowanie coraz groźniejsze

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2012 00:00
Jak wynika z danych zaprezentowanych przez zespół CERT Polska działający w ramach instytutu badawczego NASK - wzrasta liczba zgłoszeń dotyczących złośliwego oprogramowania, które służy cyberprzestępcom do atakowania polskich komputerów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Aiton Caldwell na ICT DAY 2012

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2012 00:00
Aiton Caldwell SA dostawca hostowanych usług telekomunikacyjnych (SaaS) dla polskiego sektora MSP, weźmie udział w konferencji ICT DAY 2012. Przedstawiciele spółki wystąpią w roli prelegentów podczas dwóch paneli tematycznych dotyczących najnowszych rozwiązań teleinformatycznych dla poszczególnych branż. Konferencja odbędzie się w dniach 27-28 września br. w Gdańsku.
rozwiń zwiń