Nowe Technologie

Praca zdalna generuje problemy

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2013 12:59
Jak wynika z badania firmy Vanson Bourne, praca zdalna stwarza coraz więcej zagrożeń związanych z bezpieczeństwem danych. Wiąże się to z podejściem do bezpieczeństwa oraz zmieniających się sposobów korzystania z firmowego zasobu danych.
Praca zdalna generuje problemy
Foto: Glow Images/East News

 

Badanie Sophos ujawnia rosnący rozdźwięk między sposobami korzystania z zasobów informatycznych a polityką bezpieczeństwa IT w firmach.

  • Z badaniawynika, że aż 93 proc. małych i średnich firm z Europy, Ameryki Północnej, Bliskiego Wschodu i Australii powinna dostosować swoje polityki bezpieczeństwa i strategie IT, by dostosować się do zmieniających się do nowych sposobów wykorzystania zasobów firmowych, takich jak praca zdalna czy wykorzystanie w firmie urządzeń prywatnych oraz nowych zagrożeń z nimi związanych.
  • Jak wynika ze statystyk aż 22,5 proc. osób zatrudnionych w małych i średnich firmach w Europie Wschodniej zdarza się pracować zdalnie, poza siedzibą firmy.
  • Jednocześnie prawie jedna trzecia menedżerów IT w firmach (32 proc.) z regionu uważa, że praca zdalna jest coraz istotniejszym zagrożeniem dla bezpieczeństwa IT firmy. Dla porównania, w Skandynawii takie zagrożenie dostrzega nieco więcej, 39 proc. przedsiębiorstw. Na Bliskim Wschodzie ten współczynnik wynosi aż 61 proc.  
  • Z drugiej strony, trudno określić, z czego wynika względny spokój przedsiębiorców ze Wschodniej Europy. Mimo że 23 proc. firm w regionie dysponuje “doskonałym” pokryciem siecią WiFi w swoich siedzibach, do ich kompleksowego zabezpieczenia przyznaje się tylko 13 proc. organizacji.

Budżety

68 proc. firm w Europie Wschodniej zamierza w ciągu najbliższych sześciu miesięcy zwiększyć swój budżet IT. 27 proc. z nich utrzyma wydatki na takim samym poziomie jak w poprzednim roku, a 6 proc. zamierza je zredukować.  

Badanie

Badanie przeprowadzono wśród 400 menedżerów IT z Europy Wschodniej (50 proc. badanych), Skandynawii (25 proc.) i Bliskiego Wschodu (25 proc.). Badani reprezentowali firmy zatrudniające od 5 do 100 pracowników (50 proc.) oraz przedsiębiorstwa zatrudniające 101-500 osób (50 proc.).



autor: Cezary Tchorek-Helm

Czytaj także

Niezbędne inwestycje w ochronę IT

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2012 00:00
Jak wynika z badania przeprowadzonego przez B2B International dla Kaspersky Lab, cyberzagrożenia są obecnie uważane przez większość firm za drugie największe zagrożenie. Aby chronić swoją działalność przed zagrożeniami IT, firmy muszą inwestować więcej pieniędzy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dane w polskich urzędach i firmach są źle zabezpieczone?

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2012 17:00
Wyniki badania przeprowadzonego, na zlecenie Infonet Projekt, wśród 150 urzędów publicznych oraz 150 firmy prywatnych, wskazują na poważne zaniedbania w prowadzeniu backupu i archiwizacji strategicznych danych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Uwaga na pracownicze kradzieże danych

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2012 11:26
Mimo świadomości istnienia takiego niebezpieczeństwa aż 41% polskich firm naraża się na skutki lekceważenia ochrony danych, m.in. pozwalając swoim pracownikom kopiować z firmowych komputerów dowolne pliki.
rozwiń zwiń