Kaliscy policjanci zwalczający przestępczość gospodarczą wraz ze specjalistami z zakresu informatyki przeprowadzili w zeszłym tygodniu przeszukanie w siedzibie jednej z kaliskich firm produkcyjno-handlowych oraz jednocześnie w zamiejscowym oddziale tej firmy. W toku przeprowadzonych czynności zabezpieczono 23 jednostki centralne komputerów, co do których wstępnie stwierdzono naruszenie zasad licencji. Zabezpieczone komputery i nośniki przekazano biegłym z zakresu informatyki śledczej, którzy dokładnie określą ilość oraz rodzaj wykorzystywanych programów komputerowych, których używanie wymaga licencji.
- Zgodnie z art. 278 §2 Kodeksu karnego uzyskanie programu komputerowego bez zgody osoby uprawnionej w celu osiągnięcia korzyści majątkowej podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.
„Korzystanie z nielegalnego oprogramowania w ramach prowadzonej działalności gospodarczej zwykle wyczerpuje znamiona przestępstwa z art. 278 par. 2 Kodeksu karnego. Niezależnie od tego można uznać, że taka praktyka jest także swego rodzaju nieuczciwą konkurencją w stosunku do firm, które korzystają wyłącznie z legalnego oprogramowania. Taka właśnie ocena praktyki używania przez firmy nielegalnego oprogramowania dość często stanowi motywację osób zgłaszających BSA przypadki piractwa. Firmy uczciwie inwestujące w informatykę ponoszą większe koszty, przez co trudniej im konkurować na rynku z nieuczciwymi przedsiębiorcami. Problem ten zauważony został już np. w USA, gdzie wprowadzane są regulacje prawne chroniące uczciwe przedsiębiorstwa" – komentuje Bartłomiej Witucki, koordynator BSA.
autor: Cezary Tchorek-Helm