Srebrne prostokąty z symbolem białego jabłka stają się coraz częstszym widokiem. Firma Apple odnotowała 50% wzrost sprzedaży komputerów Mac dla przedsiębiorstw w 4 kwartale 2013 r. Jednak rosnącej popularności tych systemów w środowisku korporacyjnym towarzyszy utrzymywanie się kilku powszechnych mitów na temat ich bezpieczeństwa. O czym powinny wiedzieć przedsiębiorstwa
- Cyberprzestępcy zawsze koncentrowali swoje wysiłki tam, gdzie mogli „ugrać” najwięcej przy jak najmniejszym wysiłku, czyli na dużym rynku komputerów PC. Wynikało to z prostego rachunku - hakerzy wybierali cele, które przynosiły największy zwrot z inwestycji. Jak dotąd takim celem były głównie systemy Windows. Chociaż liczba programów typu malware na komputerach Mac jest nadal niewielka w porównaniu z komputerami PC, hakerzy już dostrzegli efekt „halo” i za cel obrali sobie „Maki”
Powszechnie znany jest wirus Flashback, z którym zetknęło się ponad 600 000 użytkowników komputerów Mac. Jest to marka komputerów wybierana chętnie przez kadrę zarządzająca. Tacy użytkownicy mają dostęp do szczególnie ważnych informacji, np. danych finansowych i informacji dotyczących funkcjonowania przedsiębiorstwa. Prawdopodobnie hakerzy będą kierować swoje ataki na takie komputery, ze względu na to, jak cenne informacje są w nich przechowywane.
Tylko w ubiegłym roku pojawiły się następujące nowe zagrożenia dla komputerów Mac (w cudzysłowie podano opis zagrożenia pochodzący z bazy Symantec Threat Write-Up):
- OSX.Netweird — „Full featured remote access tool” (pełnofunkcyjne narzędzie dostępu zdalnego)
- OSX.Kitmos — „Opens a backdoor on machine and steal information” (otwiera tylne wejście do komputera i wykrada informacje)
- OSX.Hackback — „Trojan horse that steals information from the compromised computer” (koń trojański, który wykrada informacje z zainfekowanego komputera)
- OSX.Janicab — „Opens a back door and steals information from the compromised computer“ (otwiera tylne wejście i wykrada informacje z zainfekowanego komputera)
- OSX.Hormesu — „Opens a back door on the compromised computer, may steal information” (otwiera tylne wejście do zainfekowanego komputera, może wykradać informacje)
- OSX.Seadoor — „Opens a back door, steals information…” (otwiera tylne wejście, wykrada informacje...)
- OSX.Olyx.C — „Opens a backdoor…” (otwiera tylne wejście...)
Najwyższy czas uwzględnić komputery Mac, jako składnik systemu punktów końcowych przedsiębiorstwa. Trzeba im zapewnić pełną ochronę i właściwe zarządzanie, aby przedsiębiorstwo mogło osiągnąć maksymalną produktywność, a jednocześnie ograniczyć ryzyko. Najnowsza wersja Symantec Endpoint Protection (SEP) 12.1.4 ułatwia zabezpieczenie komputerów Mac i wprowadza dodatkowe rozszerzenia dla różnych platform.
W nowej wersji SEP na komputery Mac znalazła się technologia zapobiegania włamaniom (IPS – intrusion prevention system) oraz ochrona antywirusowa a także możliwość zarządzania i raportowania z jednej konsoli dla systemów Windows i Mac. SEP 12.1.4 obsługuje systemy operacyjne Mac OS X 10.9 Mavericks oraz Windows 8.1, oferując możliwość zdalnego instalowania na klientach Mac. Ponadto oprogramowanie nie wymaga środowiska Java i zmniejsza generowany ruch w sieci, pobierając definicje antywirusowe bezpośrednio z SEP Manager, a funkcja Fast Path zapewnia błyskawiczne powiadamianie o krytycznych incydentach. Wdrażając solidne zabezpieczenia i stosując sprawdzone procedury w zakresie bezpieczeństwa, przedsiębiorstwa mogą mieć pewność, że ich użytkownicy nie ucierpią w wyniku nowych i ewoluujących zagrożeń, niezależnie od tego, czy pracują na komputerach PC czy Mac.
autor: Kevin Haley/Symantec Security Response