Nowe Technologie

Ataki ukierunkowane i cyberprzestępczość

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2013 09:12
Ostatnia udana próba wyłudzenia pieniędzy z bankomatów, podczas której doszło do kradzieży 45 mln USD, pokazała, że przedsiębiorstwa mogą stać się ofiarą ataku ukierunkowanego w każdej chwili.
Ataki ukierunkowane i cyberprzestępczość
Foto: glowimages.com

Metody identyfikacji zagrożeń nie nadążają za sposobami używanymi do pozyskiwania cennych zasobów i informacji przez cyberprzestępców. Do przeprowadzenia całej operacji zatrudniono tzw. “słupów”, którzy pobierali  pieniądze z bankomatów w 27 krajach. Najprawdopodobniej jednak akcja była możliwa dzięki zaawansowanemu atakowi ukierunkowanemu na agenta rozliczeniowego w Indiach bądź USA, na co wskazują wstępne raporty.

Cel wybrano bardzo ostrożnie – tak, aby zminimalizować ryzyko wykrycia sprawców. Prawdopodobnie operację poprzedziły miesiące przygotowań, a także działań prowadzonych z ukrycia.

Określony cel

Tego rodzaju ataki ukierunkowane mają zupełnie inną naturę niż zagrożenia, z którymi stykają się na co dzień profesjonaliści pracujący w branży IT security. Są to działania o bardzo ściśle określonych celach. Publikacja Trend Micro omawia procesy następujące w sieciach podczas takich ataków, a także przedstawia wykorzystywane przez cyberprzestępców narzędzia i techniki.  

  • Bankowość internetowa jest niezwykle popularna – niemal 94% światowych zasobów finansowych przechowywanych jest w różnych formach elektronicznych. Trudno się zatem dziwić rosnącej liczbie cyberataków i ich coraz większej skali. Działania cyberprzestępców mogą negatywnie wpływać na zasoby techniczne i kadrowe firm, doprowadzając do różnorakich zakłóceń w codziennej działalności. Ataki DDoS (Distributed Denial of Service) również stają się coraz bardziej powszechne, co rzutuje na sposób prowadzenia bankowości internetowej przez użytkowników indywidualnych oraz przedsiębiorstwa.  
  • Wiele instytucji finansowych wykorzystuje podobne technologie i procesy działania, co może być zachętą dla przestępców, którzy mogą spróbować zaatakować banki o podobnej strukturze organizacyjnej. Bez wątpienia możemy stwierdzić, iż cyberprzestępcy będą w stanie utrzymać silną pozycję w tego rodzaju organizacjach.  

Nie tylko kradzież informacji

Przypadki tego rodzaju pokazują, iż ataki ukierunkowane i cyberprzestępczość mogą skutecznie współdziałać w celu osiągnięcia większych korzyści przez przestępców. Firmy powinny być tego świadome w trakcie opracowywania metod zapobiegawczych. Osoby odpowiedzialne za budowanie strategii bezpieczeństwa powinny potrafić stwierdzić, czy firma jest potencjalnym celem ataku, powinny też  mieć na uwadze dynamikę jego przebiegu.

  • Organizacje muszą zrozumieć, że celem ataków ukierunkowanych nie zawsze jest jedynie kradzież informacji. Mogą one także negatywnie wpływać na systemy informatyczne i powodować poważne straty finansowe. Skutecznym sposobem mogącym uchronić przedsiębiorstwo przed atakiem są mechanizmy wykorzystujące proces wirtualizacji do testowania potencjalnych zagrożeń w wyizolowanym środowisku (ang. sandboxing). Baza informacji zwrotnych i wiedzy o zagrożeniach zapewniana przez Trend Micro Smart Protection Network jest bezcennym narzędziem niezbędnym do skutecznej ochrony sieci i przeciwdziałania atakom.

 



autor: Jan Petersen

Czytaj także

Bezpieczna wizyta w e-banku

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2013 10:15
Dostęp do bankowości elektronicznej posiada już ponad 20 mln Polaków. Rosnąca liczba transakcji przyciąga coraz większą uwagę cyberprzestępców. Dlatego coraz ważniejsze jest zachowanie podstawowych zasad bezpieczeństwa podczas korzystania z konta online.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Cyberszpiegostwo zagraża sektorowi MŚP

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2013 00:00
Już ponad 30 proc. małych firm zostało okradzionych z własności intelektualnej. Sektor MŚP jest nie tylko atrakcyjnym celem samym w sobie, ale też umożliwia cyberprzestępcom dotarcie do większych przedsiębiorstw, będąc elementem łańcucha dostaw.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Firmy zapraszają do cyberataków

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2013 16:40
Według danych F-Secure, zebranych z ponad 200 tys. stacji roboczych (w większości działających w Europie) 87 proc. komputerów w firmowych środowiskach IT nie posiada niezbędnych aktualizacji oprogramowania, stanowiąc w ten sposób poważne zagrożenie dla cyberbezpieczeństwa.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Firma nieświadoma cyberataków

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2013 08:18
Zdaniem ekspertów Deloitte firmy, jeżeli chcą podjąć skuteczną walkę z cyberprzestępczością, muszą przede wszystkim zidentyfikować słabe punkty w swoich systemach IT oraz aktywnie przygotowywać się na odparcie cyberataków.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ewolucja zagrożeń

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2013 11:18
W najnowszym raporcie eksperci z Kaspersky Lab analizują rozwój zagrożeń IT w pierwszym kwartale 2013 roku. Trzy pierwsze miesiące roku obfitowały w ważne incydenty, zwłaszcza te dotyczące cyberszpiegostwa i cyberbroni.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Coraz sprawniej kradną nasze pieniądze

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2013 09:58
Stawki cyberprzestępców są bardzo zróżnicowane. Przykładowo wysłanie spamu do 1000 adresatów to koszt ok. 3$. Zakup zestawu do stworzenia exploita to już koszt rzędu 2500$.
rozwiń zwiń