Moja opinia
Jeżeli szukamy czegoś co zastąpi lustrzankę a aparat ma być stosunkowo mały i gwarantować najwyższą jakość, powinniśmy wybrać G1 X. Konkurencja jest w zasadzie tylko jedna w tej klasie cenowej: Fuji X100. Ceny Canona G1 X zaczynają się w USA od 800 dolarów zaś Fuji X100 to wydatek zaczynający od 3.700 złotych. Inne kompakty są albo dużo droższe (LEICA) albo nie mają wizjera, co wyklucza je z profesjonalnej pracy.
- Z punktu widzenia krótkiego testu użytkownika doceniam nowe możliwości techniczne G1 X, jednak w stosunku do „starej” serii G (10-12) aparat jest po prostu większy i cięższy. Powoduje to trudność w umieszczeniu go w kieszeni spodni, co było jedną z wielkich zalet G 10. Oceniam jednak, że technika uzasadnia niedogodności związane ze zwiększeniem masy urządzenia.
- Kup na Amazon.com - 799 USD
- Kup w polskim Internecie - 2945 zł
Kompakt Canona oferuje 4:3, matrycę CMOS o rozdzielczości 14,3 megapikseli i wielkości 18,7mm x 14mm, przy identycznym rozmiarze i strukturze pikseli jak w modelu EOS 600D. Sama matryca ma powierzchnię około 6,3x większą niż w powszechnie cenionym PowerShot G12. Dzięki temu w małym korpusie osiągnięto jakość obrazu gwarantowaną przez cyfrowe lustrzanki. PowerShot G1 X posiada wiele zalet wynikających z zastosowania zaawansowanej technologii CMOS, rozwiniętej w aparatach Canon EOS. Redukcja szumów bezpośrednio na matrycy gwarantuje czyste obrazy nawet przy najwyższych wartościach ISO, podczas gdy 4-kanałowy odczyt zapewnia doskonałą prędkość rejestracji obrazu, gwarantując wyjątkową wydajność w każdych warunkach.
- Wykorzystując dużą matrycę z procesorem DIGIC 5, zastosowany w aparacie HS System ustanawia nowy standard jakości obrazu w warunkach słabego oświetlenia oraz przy pełnej wartości ISO na poziomie 100 do 12800, nigdy wcześniej nie oferowanej przez kompakty Canona. Od teraz użytkownicy mogą rejestrować naturalne ujęcia nawet w najciemniejszych warunkach, a w rezultacie uzyskać bogactwo detali i niski poziom szumów.
Obiektyw
Obiektyw 28mm – 112mm, umieszczony w kompaktowym korpusie aparatu, posiada 4–krotny zoom optyczny. Aby zapewnić maksymalną jakość obrazu i filmu w standardzie Full HD, obiektyw został wyposażony w czterostopniowy optyczny Stabilizator Obrazu (IS). Pozwala to fotografom pracować w warunkach niedostatecznego oświetlenia i zastosować odpowiedni czas otwarcia migawki, w tym spowolnić go czterokrotnie bardziej, niż byłoby to możliwe bez IS. Optyczny stabilizator obrazu jest wspierany przez tryb Inteligent IS, który analizuje długość ogniskowej, rodzaj ruchu kamery i stosuje najodpowiedniejszy tryb stabilizacji obrazu. Oznacza to 7 trybów do wyboru : Normal IS, Macro IS, Panning IS, Powered IS (tylko w trybie nagrywania), Dynamic IS, Dynamic and Macro IS i Tripod Mode. Obiektyw posiada także wbudowany 3-stopniowy filtr szary (ND), pozwalający na szersze otwarcie przesłony w jasnym świetle. Dzięki temu możliwe jest uzyskanie płytszej głębi ostrości lub użycie krótszego czasu otwarcia migawki w celu rozmycia ruchu.
Pełny manual
PowerShot G1 X oferuje możliwość pełnej, ręcznej regulacji oraz tryb zdjęć seryjnych wraz z funkcją kompensacji ekspozycji a 14-bitowy zapis w formacie RAW pomaga uzyskać płynną gradację i naturalny wygląd kolorów, które mogą zostać dodatkowo dostrojone za pomocą załączonego oprogramowania Digital Photo Professional (DPP). PowerShot G1 X został wyposażony w funkcję High-speed Burst HQ. Funkcja pozwala na zarejestrowanie sekwencji sześciu ujęć w pełnej rozdzielczości na 4,5 fps, dzięki czemu można utrwalić nawet najszybszą akcję. Użytkownicy mogą także uruchomić serię zdjęć (na 1.9 fps) zapisywanych w formacie JPEG, bez konieczności jej przerywania aż do wyczerpania pojemności karty.
Rejestracja filmów Full HD
Nagrywanie filmów z rozdzielczością Full HD (1080p przy 24fps) i dźwiękiem stereo ułatwia osobny przycisk. Jest to naprawdę przemyślane rozwiązanie, które użytkownik stosuje intuicyjnie. W trakcie rejestracji możemy korzystać z funkcji 4-krotnego zoomu optycznego.
Metalowa obudowa
Wyświetlacz Pure Color II VA LCD o przekątnej 7,5 cm (3 cale) i zmiennym kącie nachylenia, pomaga wybrać optymalne nachylenie aby ułatwić sobie podgląd lub kompozycję. Natomiast optyczny wizjer (OVF) z regulatorem dioptrii umożliwia fotografom robienie zdjęć dostosowane do ich indywidualnych potrzeb oka.