To znacznie lepszy wynik, niż w przypadku telewizji (33 proc.) i prasy (12 proc.). Młodzi chętnie korzystają także z nowych technologii. Globalnie, 76 proc. z przedstawicieli Generacji Y posiada smartfony. W Europie Zachodniej jest to 79 proc. osób, a w Środkowo-Wschodniej - 60 proc.
Największe badanie „Global Millenial Survey” dotyczące przedstawicieli „pokolenia Millenium” przeprowadzone zostało przez firmę Telefonica we współpracy z Financial Times. Wnioski oparto na 12 tys. wywiadów z respodentami pochodzącymi z 27 krajów, w tym Polski. Wszyscy badani mieścili się w grupie wiekowej 18-30. Z wyników raportu Telefonica wyłania się obraz pokolenia osób dobrze zapoznanych z nowymi technologiami, dla którego przekazy internetowe stają się podstawowym źródłem informacji o świecie.
Internet prześciga telewizję
Za najbardziej wiarygodne źródło informacji o świecie aż 49 proc. osób z Europy Środkowo-Wschodniej uważa internet. To więcej, niż osób najbardziej wierzących telewizji (33 proc.). Prasa jest uznawana za najbardziej wiarygodną tylko przez 12 proc. badanych z naszego regionu. To niemal dwukrotnie mniej, niż w przypadku Europy Zachodniej, gdzie prasie najbardziej ufa 21 proc. osób. Dane te wskazują na wyzwania, przed którymi w obliczu rozwoju technologii stają bardziej tradycyjne środki przekazu.
Według ekspertów rynku przekazów audiowizualnych, bardziej tradycyjne media będą coraz częściej korzystać z technologii pozwalających łączyć je z funkcjonalnościami narzędzi internetowych. Wynika to z rosnącego wpływu nowych mediów na opinie telewidzów i oglądalność poszczególnych przekazów.
Nowe technologie już nie takie nowe
Według badania Telefonica, laptopy posiada już 72 proc. przedstawicieli pokolenia Y z Europy Zachodniej, a Europy Środkowo-Wschodniej – 64 proc. Globalnie, 76 proc. z badanych przedstawicieli Generacji Y posiada smartfony. W Europie Zachodniej jest to 79 proc. osób, a w Środkowo-Wschodniej mniej, bo 60 proc. Co jednak ciekawe, według badaczy, korzystanie z internetu zajmuje osobom z Europy Środkowo-Wschodniej aż 6 godzin dziennie – o godzinę więcej, niż młodym z Zachodu kontynentu.
- Badacze wyróżnili także grupę „liderów pokolenia Y”. To osoby, które uznały w wywiadach, że świetnie znają się na technologii, wierzą w szanse czynienia zmian w swoim otoczeniu, a także widzą możliwości wprowadzania własnych rozwiązań i skutecznych inicjatyw w swoim kraju. Polska wśród 27 badanych krajów zajęła 12. Miejsce, z 14 proc. liderów w całej badanej populacji.
- W marcu br., według danych Megapanel PBI/Gemius, w Polsce było ponad 20 mln internautów. Szczególną rolę w rozwoju sieci stanowią odbiorcy internetu w wieku 15-39 lat, stanowiący dwie trzecie Polaków korzystających z sieci.
autor: Jan Petersen