Nowe Technologie

Segment biznesowy decyduje o polskim rynku IT

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2013 10:39
Ponad dwie trzecie przychodów na polskim rynku IT generowana jest przez segment biznesowy informuje firma badawcza PMR.
Segment biznesowy decyduje o polskim rynku IT
Foto: Glow Images/East News

 

Wydatki segmentu biznesowego w Polsce na IT, po kryzysie w 2009 r., kiedy zanotowały one 9% spadek, z roku na rok ulegały stabilnemu wzrostowi, oscylującemu około 5%. W 2012 r. jednak, szczególnie w drugiej połowie roku, zauważalne było ich przyhamowanie.

W rezultacie rynek zanotował niższą dynamikę niż rok wcześniej. Według informacji zawartych w najnowszym raporcie PMR „Rynek IT dla segmentu biznesowego w Polsce 2013. Finanse, Telekomunikacja, Przemysł, Utilities, Handel. Prognozy rozwoju na lata 2013-2016” wartość rynku IT w Polsce, bez uwzględnienia przychodów generowanych przez administrację publiczną oraz odbiorców indywidualnych, wyniosła w 2012 r. prawie 20 mld zł. Oznacza to, że rynek urósł o 5%, 1,3 p.p. mniej niż rok wcześniej.

Wydatki przedsiębiorstw mają kluczowe znaczenie dla sytuacji na polskim rynku IT. W 2012 r. udział tego segmentu w wartości rynku IT wynosił ponad dwie trzecie. Przekłada się to na dynamikę całego rynku IT. Od 2007 do 2012 r. dynamika rynku IT w kraju wykazywała podobne tendencje do zmian w segmencie biznesowym – oddziaływał on stabilizująco na rynek IT ogółem. W okresie przedkryzysowym (2007-2008) wzrost na rynku biznesowym znajdował się na nieco niższym poziomie niż dynamika całego rynku IT w Polsce. Spadek rynku biznesowego w kryzysowym roku 2009 był również minimalnie mniej dotkliwy. W 2012 r. w wyniku pogorszenia sytuacji na rynku IT w drugiej połowie roku doszło niemalże do zrównania dynamik rynku IT ogółem i rynku IT dla biznesu na 5% poziomie.

Za najwyższe przychody dla dostawców IT od kilku lat odpowiada branża finansowa, obejmująca zarówno banki, parabanki i towarzystwa ubezpieczeniowe, jak i szeroko pojęte podmioty finansowe, np. biura maklerskie, fundusze inwestycyjne i emerytalne, a także firmy świadczące usługi leasingowe. Dwa kolejne największe sektory pod względem wydatków na IT to sektor przemysłowy oraz telekomunikacyjny. W ostatnich kilku latach udziały trzech wspomnianych branż w wartości rynku IT dla segmentu biznesowego cechuje stabilność. W 2012 r. wynosiły one prawie połowę (46%) wartości rynku IT dla segmentu biznesowego oraz blisko jednej trzeciej wartości rynku IT w Polsce (31%).

Wśród innych sektorów w 2012 r. również branże handlowa oraz przedsiębiorstw użyteczności publicznej zanotowały wydatki na IT przekraczające 2 mld zł. Pozostałe sektory gospodarki odpowiadały w tym samym roku w sumie za prawie jedną trzecią rynku (6,3 mld zł). Z tej grupy największe przychody dla dostawców IT generowała służba zdrowia – w 2012 r. przekroczyły one miliard złotych, czyli 5% wartości rynku biznesowego. Inną branżą, która będzie notować wysokie wzrosty, jest sektor przedsiębiorstw użyteczności publicznej ze względu na oczekiwane inwestycje w inteligentne sieci oraz liczniki. Z drugiej strony, w 2013 r. nastąpi spadek wydatków w branży budowlanej, co jest związane z pogorszeniem koniunktury i słabszymi wynikami firm z tego sektora. Na wyhamowanie spadków można liczyć dopiero w 2014 roku. Stagnacja w obszarze wydatków na IT zapanuje również w branży handlowej. Wciąż pozytywną, chociaż niższą dynamikę wzrostu wydatków na informatykę będzie notować branża przemysłowa.

 



autor: Wojciech Urbanek

Czytaj także

Polskie firmy koncentrują strategię rozwoju wokół IT

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2012 10:03
Firma EMC opublikowała wyniki badania dotyczącego transformacji informatyki, które pokazują, że prawie 2/3 firm w Polsce wprowadza u siebie zmiany w funkcjach działu informatyki lub planuje wprowadzenie takich zmian w ciągu najbliższych 12 miesięcy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polskie IT: zmiany, zmiany, zmiany

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2012 11:29
EMC opublikowało wyniki badania dotyczącego transformacji sektora IT. Nadchodzą zmiany.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tani polski manager

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2013 05:15
Optymizm polskich firm nieco się zmniejszył, ale wciąż będą zatrudniać specjalistów i menadżerów – wynika z raportu Antal International. Taki zamiar ma blisko połowa badanych przedsiębiorstw. Najwięcej szans na pracę mają fachowcy z branży e-commerce oraz IT.
rozwiń zwiń