Nowe Technologie

Covert Clouds: droga nieautoryzowana chmura

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2013 06:04
Firma VMware ogłosiła wyniki badania, które pokazują, iż 37 proc. decydentów IT podejrzewa inne zatrudnione w firmie osoby o kupowanie usług związanych z chmurą bez wiedzy działu IT.
Covert Clouds: droga nieautoryzowana chmura
Foto: Glow Images/East News

Badanie wskazuje jednak, że nie jest to całkowicie negatywne zjawisko, ponieważ wynikające z niego wydatki (warte średnio 1,6 mln euro na organizację) mogą przyczynić się do znaczących korzyści biznesowych.

„Badanie wykazuje, że ogromne środki w europejskich przedsiębiorstwach przeznaczane są na zakup nieautoryzowanych rozwiązań chmurowych. Ten fakt nie musi oznaczać marnowania pieniędzy. „Pracownicy wiedzy”, o których mowa w badaniu, często pomijają dział IT kupując rozwiązania, które pozwalają im pracować wydajniej, co w ostatecznym rozrachunku jest korzystne dla firmy” – zauważa Piotr Fąderski, Country Manager na Polskę i kraje bałtyckie w VMware.

Korzyści i zagrożenie

Większość badanych ekspertów IT (72 proc.) podejrzewających istnienie nieautoryzowanych wydatków uważa, że jest to korzystne: nieco ponad połowa (51 proc.) respondentów twierdzi, że dzięki temu firmy mogą szybciej reagować na potrzeby klientów, a prawie jedna trzecia (31 proc.) uznała to za okazję do rozwoju i wprowadzania innowacji. Jednak niemal połowa (48 proc.) widzi jednocześnie zwiększone zagrożenie w zakresie bezpieczeństwa, co prowadzi do powstania konfliktu pomiędzy rosnącym zapotrzebowaniem na elastyczność IT, a potrzebą utrzymania kontroli i zmniejszenia obciążeń związanych z zarządzaniem.

Badanie przeprowadzone przez Vanson Bourne na zlecenie VMware pozwoliło także poznać opinie i poglądy 3000 europejskich pracowników biurowych, na temat tego, jak wykorzystują rozwiązania chmurowe, w celu usprawnienia swojej pracy. Prawie połowa z nich (45 proc.) byłaby gotowa skorzystać lub zakupić nieautoryzowane rozwiązania chmurowe, aby wykonać swoje obowiązki efektywniej, a ponad jedna trzecia (36 proc.) już to zrobiła. Najbardziej aktywnymi użytkownikami tych technologii okazali się  tzw. „pracownicy wiedzy” (knowledge workers) – 58 proc. z nich przyznało, że skorzystałoby z różnych usług bez zgody działu IT.

 „Dział IT doszedł do punktu, w którym nie da się już dłużej ignorować rzeczywistości związanej ze zjawiskiem Covert Clouds. Osoby decydujące o rozwoju IT muszą dostosować się do sytuacji, zapewniając niezbędną pracownikom elastyczność, równocześnie dbając o bezpieczne i odpowiednie zarządzanie firmą” – dodaje Piotr Fąderski.

  • Prawie jedna czwarta (23 proc.) pracowników biurowych pobrała i wykupiła produkty tego typu, a ich wydatki wyniosły ok. 2270 euro na osobę. W wielu przypadkach te kwoty były wyższe - jedna na siedem osób (14 proc.) przeznaczyła na te cele ponad 5000 euro w samym tylko 2012 roku. Najbardziej aktywnych pod tym względem pracowników zauważono we Włoszech, Niemczech i Holandii.
  • Badanie wskazuje, w jaki sposób pracownicy omijają procedury działu IT i dlaczego. Podstawowe przyczyny to możliwość utrzymania konkurencyjności poprzez wprowadzenie nowego  produktu lub usługi (18 proc.) oraz szukanie szybszych i wydajniejszych metod pracy (30 proc.). Wiele osób (65 proc.) rozlicza tego typu wydatki poprzez budżety poszczególnych działów (43 proc.), wydatki służbowe (38 proc.) lub firmowe karty kredytowe (33 proc.).
  • Z badania wynika, że decydenci IT planowali wdrożenie 27 proc. spośród aplikacji i usług chmurowych, o których mówili ankietowani.  Może to oznaczać, że w ten sposób działy informatyczne rzeczywiście oszczędzają swój własny budżet, nie są to jednak oszczędności dla całej firmy. Wynika z tego, że możliwa jest lepsza współpraca pomiędzy departamentem IT a jednostkami biznesowymi przedsiębiorstwa, należy jedynie uwzględniać realne potrzeby pracowników i brać je pod uwagę kształtując przyszłą strategię.

„Prawie połowa (43 proc) decydentów IT szuka okazji do bardziej otwartego dialogu z innymi działami. To wspaniale, że pracownicy podejmują inicjatywę w celu zapewnienia rozwoju i innowacji, ale cena, jaką płacą za to firmy jest zbyt wysoka. Proaktywne podejście ze strony IT, przy odpowiednim poziomie zarządzania, bezpieczeństwa i dostępności sprawi, że zjawisko Covert Clouds zapewni przewagę konkurencyjną zamiast stanowić zagrożenie. Chociaż wiele europejskich firm widzi korzyści płynące z zakupu nieautoryzowanych rozwiązań, należy podjąć stosowne kroki” – stwierdza Piotr Fąderski.

Gdzie egzystuje Covert Clouds?

Analizując problem dogłębniej, eksperci IT wnioskują, że pracownicy, których działania najbardziej wpływają na rozwój Covert Clouds, są zatrudnieni w działach:

  1. Marketing/reklama/PR (43 proc.)
  2. Sprzedaż (33 proc.)
  3. Badania i rozwój (31 proc.)
  4. Finanse (23 proc.)

Pięć głównych produktów i usług chmurowych (płatnych lub bezpłatnych), wykorzystywanych przez pracowników biurowych bez oficjalnej zgody działu IT, przedstawia poniższa lista. Wskazuje to potencjalne obszary, w których bezpieczeństwo może być zagrożone:

  1. Portale umożliwiające przekazywanie danych i plików (55 proc.)
  2. E-mail w chmurze (47 proc.)
  3. Komunikatory (44 proc.)
  4. Video-konferencje (37 proc.)
  5. Zawodowe portale społecznościowe (22 proc.)

Badanie

Prowadząca specjalistyczne badania rynkowe firma Vanson Bourne rozmawiała z 1500 ekspertami IT oraz 3000 pracownikami biurowymi w firmach zatrudniających 100-5000 osób w Wlk. Brytanii, Francji, Niemczech, Holandii, Włoszech oraz krajach nordyckich (Szwecja, Norwegia, Dania, Finlandia) przy zastosowaniu połączenia ankiet telefonicznych i internetowych w okresie marzec-kwiecień 2013.



autor: Cezary Tchorek-Helm

Czytaj także

VMware Forum 2013: Virtually Unlimited

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2013 12:38
4 czerwca w Warszawie odbędzie się najważniejsze branżowe wydarzenie dotyczące technologii chmury i wirtualizacji. Eksperci i specjaliści będą dyskutować o innowacjach chmurowych, o wirtualizacji oraz rozwiązaniach mobilnych, które zapewniają większą elastyczność biznesu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Microsoft: MŚP korzysta masowo z chmury

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2013 12:13
Z nowego badania, przeprowadzonego na zlecenie Microsoft przez Ipsos MORI wśród małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP) w Europie wynika, że średni poziom wykorzystania cloud computing wśród MŚP w Europie Środkowo Wschodniej* (w tym w Polsce) jest znacznie wyższy niż w Europie Zachodniej. Badanie pokazuje również, że młode firmy** zdecydowanie bardziej optymistycznie patrzą w swoją najbliższą przyszłość.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rozwiązania chmurowe wspomagające pracę mobilną

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2013 12:09
Citrix przedstawił rozwiązania, które mają zapewnić nowe, zaawansowane możliwości pracy w dowolnym miejscu i porze. Firma wspomaga pracę mobilną poprzez kompleksową ofertę rozwiązań chmurowych, które przyspieszają budowę, wdrażanie i kontrolę usług chmurowych oraz infrastruktury IT.
rozwiń zwiń
Czytaj także

vCloud Hybrid Service

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2013 02:15
VMware zaprezentował vCloud Hybrid Service, chmurę obliczeniową IaaS (Infrastruktura jako usługa), dostarczaną i obsługiwaną przez VMware, zbudowaną na niezawodnych fundamentach VMware vSphere.
rozwiń zwiń