Badanie wskazuje, że dwie trzecie (65%) MŚP w Europie Środkowo-Wschodniej korzysta już z różnych usług w chmurze, podczas gdy w Europie Zachodniej używa ich średnio 45% firm. W Polsce ten odsetek wynosi 52%. Dodatkowo, 22% polskich firm tego sektora w przyszłym roku planuje zwiększenie nakładów na cloud computing. Usługi w chmurze w Polsce wdrażane są stopniowo i według deklaracji respondentów najczęściej są wykorzystywane do obsługi poczty – 86% i wymiany dokumentów – 46%.
„Deklarowany poziom wykorzystania chmury wśród polskich małych i średnich firm jest pozytywny na tle rynków zachodnioeuropejskich. Biorąc jednak pod uwagę szereg korzyści, jakie niosą usługi cloud computingu, widać, że wciąż mamy potrzebę edukowania rynku na temat modelu chmury” – powiedział Wojciech Życzyński, dyrektor odpowiedzialny za sektor SMB w polskim oddziale Microsoft. –„Z chmurą obliczeniową wiąże się nadal wiele uprzedzeń, ale trzeba podkreślić, że te są stopniowo obalane przez tych, którzy już korzystają z rozwiązań cloud computing w swoich firmach”.
Pomiędzy firmami używającymi i nieużywającymi chmury obliczeniowej w Europie Środkowo-Wschodniej występują różnice w postrzeganiu zalet tego modelu informatycznego oraz przeszkód w jego wdrażaniu. Większość (66%) użytkowników chmury z segmentu MŚP w naszym regionie uważa, że usługi w chmurze są niezbędne do rozwoju działalności. W grupie badanych firm, które jeszcze nie wdrożyły usług chmurowych z tą opinią zgadza się 37% przedsiębiorstw.
Zalety cloud computing podkreślają ci, którzy zdecydowali się na wdrożenie: „Jesteśmy dynamiczną organizacją z ambicjami. Potrzebowaliśmy rozwiązania, które będzie elastyczne, rozwojowe, ciągle ulepszane. Usługa daje nam taką gwarancję. Do tego efekt kosztowy też działał na korzyść Office 365 i Exchange Online” – powiedział Tomasz Majewski Kierownik Działu Informatyki w przasnyskiej firmie Kross, będącej czołowym producentem rowerów w Europie.
Pomimo wysokiego poziomu wykorzystania usług w chmurze, wątpliwości nadal ma 35% przedstawicieli sektora MŚP w Europie Środkowo-Wschodniej. Najczęściej dotyczą one bezpieczeństwa i możliwości utraty danych (odpowiednio 72% i 71%). Warto jednak podkreślić, że w tym samym czasie, użytkownicy usług w chmurze deklarują, że to właśnie kwestie bezpieczeństwa przekonały ich do modelu cloud computing. Badanie pokazuje, że do przejścia do chmury skłoniło ich wyższe bezpieczeństwo danych (82%) oraz lepsze bezpieczeństwo online (również 82%).
Młode firmy są najbardziej optymistyczne
Badanie pokazuje również jak przedsiębiorstwa oceniają swoje możliwości rozwoju. Młode firmy** lepiej oceniają swoje szanse na rozwój w nadchodzącym roku (46% spodziewa się poprawy sytuacji, w porównaniu do zaledwie 23% optymistycznie nastawionych starszych firm; w Polsce odpowiednio: 43% i 21%).
Młode przedsiębiorstwa również nieco chętniej sięgają po rozwiązania chmurowe (69% firm w porównaniu do 64% starszych). Prawidłowość ta dotyczy również Polski (55% w porównaniu do 52%). Są też bardziej skłonne zwiększać wydatki na chmurę obliczeniową (39% w porównaniu do 30%; w Polsce odpowiednio 25% i 21%).
„Małe i średnie firmy w Europie Środkowo-Wschodniej niewątpliwie stają się coraz bardziej świadome korzyści płynących z rozwiązań cloud computing. Przenoszą się stopniowo do chmury, bo jest taniej i elastyczniej, a także poziom bezpieczeństwa oferowany przez wyspecjalizowanego dostawcę często przewyższa ten, jaki sami mogą zapewnić. Nie dziwi, że to właśnie młode firmy najchętniej sięgają po takie rozwiązania” — dodał Wojciech Życzyński, dyrektor odpowiedzialny za sektor SMB w polskim oddziale Microsoft.
autor: Informacja prasowa Microsoftu