Nowe Technologie

Dane rządzą marketingiem

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2013 10:41
Wnioski płynące z ogólnoeuropejskiego sondażu “The Data-Driven Marketing Survey 2013, Europe” pokazują, że przejście do cyfrowych kanałów marketingowych oraz rosnąca rola informacji w procesach marketingowych prowadzą do powstawania istotnych podziałów pod względem skali inwestycji w nowe technologie wśród przedsiębiorstw wykorzystujących potencjał takich rozwiązań.
Dane rządzą marketingiem

Z sondażu wynika, że przedsiębiorstwa telekomunikacyjne i informatyczne przeznaczają niemal 20% dostępnych budżetów marketingowych na usprawnienie rozwiązań infrastrukturalnych. Niewiele niższe nakłady na ten cel przeznaczają firmy z sektora handlu detalicznego (17%) oraz finansów (13%). Ogólnie jednak, 50% działów marketingu w ujętych w badaniu sektorach gospodarki, inwestuje mniej niż 5% posiadanych budżetów w oparte na technologii usprawnienia procesów marketingowych.

  • W prowadzonym przez firmę Teradata eCirclebadaniu “The Data-Driven Marketing Survey 2013, Europe” wzięło udział ponad 1,1 tys. specjalistów ds. marketingu różnych szczebli – począwszy na dyrektorach działów marketingu i osobach podejmujących kluczowe decyzje, przez kierownictwo średniego szczebla, aż po szeregowych pracowników – reprezentujących przedsiębiorstwa działające w dziewięciu kluczowych gałęziach gospodarki 19 państw europejskich.
  • Badanie miało na celu określenie wyzwań i trendów związanych z wdrożeniem opierających się na rzeczywistych danych biznesowych rozwiązań marketingowych typu Data-Driven Marketing (DDM). W ramach analizy zbadano również sposoby wykorzystania nowoczesnych technologii w procesach marketingowych.

Najważniejsze wnioski

Z badania wynika, że pomimo obecnej niepewnej sytuacji gospodarczej bardzo silnie widoczna jest systematyczna cyfryzacja procesów marketingu.

  • Duża część ankietowanych deklaruje zamiar zwiększenia wydatków na inwestycje w elektroniczne kanały marketingowe, zwłaszcza sieci społecznościowe (79%), nowoczesny markting mobilny (79%) oraz reklamy internetowe (70%) w ciągu najbliższych 12 miesięcy.
  • Co więcej, nowoczesne kanały komunikacji marketingowej są stawiane na czele listy priorytetów inwestycyjnych – pierwszych siedem kanałów marketingowych, których dotyczyć mają planowane inwestycje, to kanały cyfrowe.
  • Na ósmej pozycji wśród planów inwestycyjnych, jako pierwszy niezwiązany bezpośrednio z komunikacją elektroniczną obszar sklasyfikowano ośrodki call center.

Wyniki badania wskazują również na powszechne wśród marketerów dążenie do wykorzystania w działaniach operacyjnych informacji, które stanowią kluczowy czynnik powodzenia inicjatyw marketingowych. Analizy pokazują, że marketerzy korzystający w swojej pracy z narzędzi klasy DDM są ponad dwukrotnie bardziej zadowoleni z prowadzonych programów marketingowych aniżeli ich koledzy, którzy nie korzystają z takiego wsparcia.

  • Jako główne czynniki obniżające efektywność procesów marketingowych dwie trzecie ankietowanych wskazuje brak prostych wskaźników i rozwiązań dających ogólny, krótkoterminowy wgląd w prowadzone działania. Wnioski płynące z badania uwypuklają również główne problemy, z jakimi borykają się specjaliści prowadzący wielokanałowe działania marketingowe. Najbardziej problematyczne okazują się oczekiwania bezpośredniego zwrotu z inwestycji w marketing w postaci zwiększenia przychodów przedsiębiorstwa.
  • Jednocześnie, chociaż ponad połowa ankietowanych specjalistów prowadzi działania w siedmiu lub więcej kanałach marketingowych, to tylko 33% marketerów dysponuje rozwiązaniami do zarządzania kampaniami, które pozwalają na monitorowanie przebiegu prowadzonych działań. Tylko 17% specjalistów ds. marketingu używa narzędzi wspierających zarządzanie zasobami marketingowymi. Oba te rozwiązania jednocześnie posiada do dyspozycji tylko 10% badanych.



autor: Cezary Tchorek-Helm

Zobacz więcej na temat: dane firma marketing