Nowe Technologie

Administrowanie siecią coraz łatwiejsze

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2014 19:34
Za pomocą darmowych programów diagnostycznych można szybko zdobyć wiedzę, jak w prosty sposób nadzorować procesy oraz dbać o jakość zainstalowanych urządzeń i infrastruktury.
Administrowanie siecią coraz łatwiejsze
Foto: materiały prasowe

Monitoring i diagnostyka sieci to obecnie bardzo istotna część prowadzenia biznesu. Umiejętność profesjonalnego zarządzania siecią chroni przed wieloma problemami wynikającymi z nieodpowiedniej konfiguracji sieci, działania szkodliwego oprogramowania lub nieautoryzowanych działań użytkownika.

Profesjonalizm w prostym interfejsie

Na początku przygody z administrowaniem sieci ważny jest wybór odpowiedniego narzędzia. W Internecie jest wiele programów z całą gamą funkcji służących do gromadzenia danych. Zanim jednak zdecydujemy się się na konkretne rozwiązanie, musimy zastanowić się, jakie informacje będą nam potrzebne do usprawnienia sieci. Wśród narzędzi monitorujących znajdziemy oprogramowanie dostarczające podstawowe informacje, jak i kompleksowe rozwiązania, niezbędne dla każdego administratora.

Warto zwrócić uwagę również na interfejs. Czytelne i intuicyjne menu sprawi, że korzysta się z niego w efektywny sposób, będąc nawet mniej doświadczonym odbiorcą. Jeżeli zamierzamy wykorzystywać narzędzia zarówno w codziennej pracy jak i w użytku prywatnym, warto sprawdzić te, które posiadają bezpłatną licencję przeznaczoną zarówno do użytku komercyjnego, jak i domowego – mówi Marcin Matuszewski, ekspert Pomocy Technicznej firmy Axence.

Funkcje, które warto mieć

NetTools - całkowicie bezpłatny, kompleksowy program umożliwiający profesjonalną diagnostykę oraz administrowanie siecią komputerową jest skierowany zarówno do początkujących, jak i zaawansowanych użytkowników o charakterze prywatnym lub komercyjnym.

Narzędzie, które wybierzemy, powinno przede wszystkim monitorować dostępność wielu urządzeń w sieci, ich adresy IP oraz czas odpowiedzi wybranych serwisów jak np. popularny PING. Trzeba przy tym zwrócić uwagę, czy proponowany moduł posiada możliwość informowania w czasie rzeczywistym o pojawiających się błędach, np. o braku odpowiedzi urządzenia przez jakiś czas. Program powinien być także wyposażony w funkcję eksportowania danych do plików w najpopularniejszych formatach tekstowych, arkuszy kalkulacyjnych lub *.html, dzięki czemu będziemy mogli wygodnie przejrzeć i przeanalizować otrzymane informacje oraz w łatwy sposób modyfikować je w celu późniejszego wykorzystania np. przy tworzeniu sprawozdań lub raportów.

Każdy profesjonalny program administrujący sieć pozwala na uzyskanie wyczerpujących informacji o komputerach w danej sieci. Udostępnia dane takie jak uruchomione serwisy, procesy i ogólne informacje. Pozwala edytować rejestr i tworzyć własne zapytania. Na bieżąco można obserwować, co się dzieje na każdym komputerze w sieci, mając nad nią pełną kontrolę – komentuje Marcin Matuszewski.

  • Skanery sieci, portów i serwisów to kolejne ważne moduły. Służą głównie do wykrywania komputerów podłączonych do danej sieci, identyfikacji usług uruchomionych na wykrytych urządzeniach, weryfikacji działania serwisów HTTP, POP3, MS SQL, Oracle i 50 innych, z których na co dzień korzystają użytkownicy naszej sieci.
  • Innymi, równie istotnymi funkcjami są np. monitorowanie wszystkich przychodzących i wychodzących z komputera połączeń oraz wszystkich otwartych portów, sprawdzanie przepustowości sieci oraz jakości sprzętu sieciowego w sieci LAN.

I po co to wszystko?

Wszystkie zebrane informacje opisują zagadnienie monitoringu sieci, którą administrujemy. Uzyskane dane pozwalają na kontrolę tego, co się dzieje z naszymi urządzeniami. Dzięki szczegółowej ich analizie łatwiej wykryjemy szkodliwe oprogramowanie, złośliwe programy śledzące otwarte porty (źródła potencjalnych zagrożeń) lub aktywność/działania nieuprawnionych użytkowników. Równie istotną rolą systemu jest także bieżący monitoring, dzięki któremu wykryjemy błędy i awarie sprzętów oprogramowania oraz usług. Profesjonalne zarządzanie siecią pozwoli uniknąć wielu awarii infrastruktury, dodatkowych kosztów związanych z ich usunięciem oraz pozwoli zaoszczędzić czas, który zamiast spędzać na gaszeniu „pożarów” możemy przeznaczyć na rozwój naszej firmy.

 

materiały prasowe

Zobacz więcej na temat: administracja biznes sieć
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak