Nowe Technologie

Deloitte Technology Fast 50 CE

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2013 11:06
Aż 27 przedsiębiorstw z Polski znalazło się w 14. edycji zestawienia najszybciej rozwijających się firm technologicznie innowacyjnych w Europie Środkowej.
Deloitte Technology Fast 50 CE

Trzeci rok z rzędu liderem rankingu Deloitte Technology Fast 50 została rumuńska spółka z polskimi korzeniami Vola.ro, drugie miejsce przypadło serbskiej firmie Bitgear Wireless Design Services, trzecie krakowskiej spółce Softhis. Wszystkie firmy z głównej kategorii osiągnęły w 2012 roku imponujące przychody, które w sumie wyniosły 714 mln euro. Jednocześnie widać jednak, że przedsiębiorstwa odczuwają skutki spowolnienia gospodarczego, gdyż średnia dynamika wzrostu przychodów wyraźnie spadła w porównaniu do zeszłego roku - z 1011% do 671%.

W całym zestawieniu jest 27 firm z Polski. 22 z nich znalazły się w kategorii głównej - „Technology Fast 50”, pozostałe 5 w podkategorii „Wschodzące Gwiazdy – Rising Stars”.

  • Dwie spółki z głównego rankingu - Goclever Sp. z o.o. oraz Sky.pl S.A., powiększyły swój sukces, kwalifikując się również do „Wielkiej Piątki – Big 5”.
  • Rodzime firmy zajęły w tegorocznej edycji 45 proc. wszystkich miejsc w rankingu.
  • Drugim krajem pod względem liczebności są Węgry, reprezentowane przez dziewięć przedsiębiorstw - trzy razy mniej niż Polska.
  • Na miejscu trzecim znajdują się ex aequo Rumunia i Czechy. Oba kraje mają po siedem firm w rankingu.
  • Poza tym w zestawieniu swoje miejsce znalazły także przedsiębiorstwa z Chorwacji (4), Słowacji (3), Litwy (2) i Serbii (1).

W kategorii głównej największy średni przychód w 2012 roku uzyskały firmy ze Słowacji z wynikiem 134,7 mln euro. Na drugiej pozycji znalazły się czeskie spółki ze średnimi przychodami w wysokości 24,0 mln euro, a na trzeciej z wynikiem 16,7 mln euro uplasowały się spółki rumuńskie. W tegorocznym rankingu mamy aż 22 debiutantów.

Trzeci rok z rzędu zwycięzcą głównej kategorii jest Vola.ro – rumuński serwis sprzedaży biletów lotniczych w Internecie, którego współzałożycielami są dwaj Polacy Michał Wrodarczyk oraz Jarosław Adamski. Na drugim miejscu znalazł się debiutant: serbska spółka Bitgear Wireless Design Services. Doskonałe trzecie miejsce należy do polskiej firmy Softhis - krakowskiego producenta oprogramowania. Jest to ogromny sukces, biorąc pod uwagę fakt, że jeszcze rok temu firma ta znajdowała się na 29. pozycji.

Szczegółowe wyniki rankingu

Ranking Deloitte Technology Fast 50 skupia najszybciej rozwijające się środkowoeuropejskie przedsiębiorstwa technologicznie innowacyjne na podstawie wzrostu przychodów operacyjnych. W jego skład wchodzą trzy kategorie: główna „Technology Fast 50” oraz dwie podkategorie „Wschodzące Gwiazdy” i „Wielka Piątka”. Firmy same zgłaszają chęć udziału w rankingu, a audytorzy Deloitte weryfikują podane przez nich dane finansowe. „Technology Fast 50” jest częścią, przygotowywanego przez Deloitte raportu „Fast 500 EMEA”, który zostanie zaprezentowany 28 listopada.

Kryteria ogólne dla wszystkich kategorii:

  • spółka opracowuje lub wytwarza autorskie i/lub ponosi istotne nakłady na prace badawczo-rozwojowe,
  • posiada strukturę własności, która wyklucza udziały większościowe zagranicznych inwestorów strategicznych,
  • posiada siedzibę w jednym z krajów uczestniczących w programie.



autor: Jan Petersen

Czytaj także

Nowa edycja konkursu "Technology Fast 50 Central Europe"

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2013 11:06
Rozpoczął się proces rejestracji do tegorocznej edycji „Technology Fast 50”, rankingu najszybciej rozwijających się firm technologicznie innowacyjnych w Europie Środkowej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polskie firmy coraz bardziej innowacyjne

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2013 08:49
Pod względem innowacji w produkcji i gospodarce polskie przedsiębiorstwa jeszcze niedawno należały do najmniej aktywnych w Unii Europejskiej. Teraz to się zmienia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Fundusze unijne: Rząd utnie uczelniom, da firmom

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2013 18:53
Wszystko wskazuje na to, że kończą się tłuste czasy dla polskich uczelni modernizujących laboratoria. Jak zapowiada minister Elżbieta Bieńkowska, unijne fundusze przeznaczone na badania rozwojowe trafią w latach 2014-2-20 przede wszystkim do firm wprowadzających innowacje, a nie na uczelnie.
rozwiń zwiń