Nowe Technologie

Masowy punkt dostępu do sieci

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2012 00:20
Ruckus Wireless wprowadza punkt dostępu zaprojektowany został z myślą o dostarczeniu połączeń dla wielu użytkowników korzystających ze smartfonów i tabletów w bardzo zatłoczonych miejscach. Na przykład na stadionie.
ZoneFlex 7782-N
ZoneFlex 7782-N

 

ZoneFlex 7782-N to kompaktowe rozwiązanie Wi-Fi zapewniające doskonałą jakość transmisji danych nawet przy dużej liczbie użytkowników. Operujący w standardzie 802.11n dwuzakresowy access point może zapewnić obsługę ponad 500 urządzeń jednocześnie. Oprócz tej ultra-pojemności, najważniejszą cechą wyróżniającą produkt Ruckusa jest odporność na interferencje. Dzięki zastosowanym technologiom użytkownik ma gwarancję braku zakłóceń sygnału związanych z działaniem innych urządzeń klienckich umieszczonych gęsto blisko siebie.

 ZoneFlex 7782-N swoje przewagi może pokazać najlepiej w miejscach, w których wiele osób na raz chce bezprzewodowo połączyć się z Internetem czy też skorzystać z aplikacji mobilnych. Przykładem może być stadion, na którym odbywa się mecz piłkarski. W momencie zdobycia bramki osoby chcące podzielić się swoimi emocjami np. na portalach społecznościowych będą mogli zrobić to bez obawy o „zapchanie” się lub niedostępność łącza – mówi Michał Jarski, Dyrektor Regionalny Ruckus Wireless na Europę Wschodnią.

Stadiony i inne centra

Oprócz stadionów i innych obiektów sportowych, również w centrach miast, galeriach handlowych, czy też centrach ekspozycyjno-targowych istnieje coraz większe zapotrzebowanie na infrastrukturę zapewniającą masowy dostęp do usług sieciowych. Projektowanie tego typu instalacji wymaga zupełnie innego podejścia niż w przypadku standardowych systemów bezprzewodowych kłądących nacisk na pokrycie terenu jak najmniejszą liczbą urządzeń sieciowych. Dla zastosowań „dużej gęstości” najważniejsze jest optymalne rozmieszczenie punktów dostępowych mogących obsłużyć jak największą liczbę klientów, a jednocześnie ograniczających wzajemne zakłócenia i automatycznie dobierających optymlane parametry pracy nawet w najbardziej skrajnych warunkach. W ten sposób możliwe jest zapewnienie niezakłóconego dostępu do usług nawet dziesiątkom tysięcy ludzi
na stadionie, arenie sportowej czy w centrum handlowym.

System ZoneFlex 7782-N jest przystosowany do ścisłej współpracy  z mikrokomórkami 3G/4G/LTE. Tego typu urządzenia są niezbędne do zapewnienia dostępu do usług głosowych w miejscach o dużej gęstości użytkowników telefonii komórkowej. Wraz z sieciami Wi-Fi stanowią najlepsze rozwiązanie typu HetNet (sieci heterogeniczne) dla miejsc wymagających jak największej pojemności sieci pod kątem rozmów głosowych oraz transmisji danych – dodaje Michał Jarski.

  • ZoneFlex 7782-N jest wyposażony w system antenowy o bardzo wąskiej charakterystyce (30 stopni sektora działania, 7dB zysku) współpracującej z unikatowymi technologiami BeamFlex i ChannelFly. BeamFlex jest odpowiedzialny za zwiększenie jakości sygnału dostarczanego klientowi sieci oraz radzenie sobie z interferencjami. Z kolei ChannelFly optymalizuje wybór kanału transmisji na podstawie analizy statystycznej w sposób ciągły badającej wydajności poszczególnych kanałów i „uczącej” się swojego środowiska pracy. Razem dają one niezrównane możliwości implementacji sieci Wi-Fi nawet w najbardziej zatłoczonych miejscach.
  • Urządzenie wyposażone jest dodatkowo w moduł GPS, który ułatwia masowe wdrożenia dzięki automatycznemu raportowaniu miejsca montażu. Kompaktowa, odporna na najtrudniejsze warunki atmosferyczne (IP-67) obudowa oraz niska masa (tylko 2,4 kg) również przyczyniają się do łatwości implementacji systemu Wi-Fi nawet w najbardziej skomplikowanych architektonicznie lokalizacjach.

Przykładową implementacją nowego systemu Ruckusa jest wdrożenie na Time Warner Arena w Charlotte. To właśnie w tym miejscu odbyła się wrześniowa konwencja Partii Demokratycznej nominująca Baracka Obamę w wyścigu o fotel prezydenta USA. Konwencja zgromadziła na arenie 24 tysiące uczestników, którzy w większości spodziewali się szybkiego bezprzewodowego dostępu do sieci. Rozwiązania Ruckusa zapewniły każdemu użytkownikowi smartfonów lub tabletów przepustowość sięgającą 50-60 Megabitów na sekundę. Taki wynik jest trudny do osiągnięcia nawet
w typowych implementacjach, a do tej pory był w zasadzie nieosiągalny przy tak dużym zgromadzeniu użytkowników w jednym miejscu.

 



autor: Mariola Czapkiewicz

Czytaj także

Gdzie najlepiej działa internet?

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2012 07:35
World Wide Web Foundation (WWWF), jedna z organizacji tworzących standardy internetowe, przyjrzała się jak w różnych krajach świata używany jest internet i jakie czerpią one korzyści z globalnej sieci.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nowy punkt dostępowy

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2012 00:00
Firma Ruckus Wireless poinformowała o wprowadzeniu nowego punktu dostępu - ZoneFlex 7321. Nowy produkt to najszybszy na rynku dwupasmowy access point 802.11n Smart Wi-Fi, przeznaczony dla klientów szukających niedrogich urządzeń do sieci bezprzewodowej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Energia na zapas do urządzeń mobilnych

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2012 09:46
Przenośne urządzenia elektroniczne stały się nieodłączną częścią naszego życia. Jednak większej efektywności i mobilności towarzyszy nieustanna troska o czas pracy na zasilaniu bateryjnym. Oczywiście producenci mają na to lekarstwo.
rozwiń zwiń