Nowe Technologie

Jak uważać na zakupy przez Internet

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2014 08:40
Niedawno media poinformowały o sklepie internetowym Euro-24.com.pl, który inkasuje pieniądze, ale nie realizuje zamówień. W serwisie Opineo.pl klienci publikowali pełne emocji wpisy, prześcigając się w ostrzeżeniach przed zakupami w tym sklepie. Sprawą zajęła się policja, ale strona internetowa Euro-24.com.pl wciąż jest aktywna.

Wielu z nas pamięta też historię e-sklepu Elektrodo.pl sprzed pół roku. On również pobierał zapłatę za towary, których nie wysyłał. W Opineo.pl zaroiło się od negatywnych komentarzy. W końcu policja zwróciła się do serwisu, by zamieścił komunikat, że wszystkie osoby pokrzywdzone działalnością firmy Elektrodo.pl proszone są o kontakt z Wydziałem dw. z Przestępczością Gospodarczą Komendy Miejskiej Policji w Poznaniu.

Sprzęt AGD/RTV, perfumy, bluzy sportowe, a nawet tabletki odchudzające ― przedmiotem oszustwa w Internecie jest dziś wszystko, bo na wszystko znajdą się kupcy. Jak łatwo z klienta e-sklepu stać się ofiarą cyberprzestępstwa, pokazują statystyki i historie oszukanych, którzy mogą już tylko ostrzegać innych przed pułapką nieroztropnych zakupów.

Sklep czy studnia niespełnionych obietnic

Oszustwa internetowe stanowią przeważającą grupę wszystkich przestępstw i każdego dnia pojawiają się nowe zgłoszenia. Klienci dają się skusić na atrakcyjną cenę i płacą za towar, którego nigdy nie zobaczą.

  • W większości przypadków scenariusz jest zawsze taki sam. Zadziwiająco korzystna cena przedmiotu sprawia, że szybko decydujemy się na zakupy w danym sklepie. Dokonujemy płatności on-line i czekamy na przesyłkę. Bezowocnie. Niestety wtedy dopiero przychodzi refleksja, że prawdopodobnie padliśmy ofiarą oszustwa i gorączkowo sprawdzamy, wszystko, co się mówi i pisze o sklepie. Eksperci alarmują: powinno być na odwrót! Najpierw sprawdzajmy informacje o sklepie, potem decydujmy się na zakupy.

Podobnie powinna wyglądać weryfikacja sklepu internetowego, któremu zamierzamy powierzyć pieniądze w zamian za zamówiony towar. Sprawdźmy sklep na różne sposoby. Zobaczmy, jak inni oceniają jego uczciwość. Jeśli mamy wątpliwości i nie chcemy być stratni, wybierzmy płatność przy odbiorze. To zawsze bezpieczniejsze rozwiązanie.

― W Polsce niestety wciąż na kliencie spoczywa obowiązek sprawdzania wiarygodności sklepu internetowego. W sieci jest blisko 20 tysięcy e-sklepów, a założenie takiego biznesu nie jest wybitnie skomplikowane. Wystarczy skorzystać z gotowej platformy sklepowej. O wiarygodności danego sklepu nie świadczy jednak świetnie zaprojektowana strona internetowa czy najniższe ceny, ale reputacja, jaką sklep buduje przez długie lata. To certyfikaty potwierdzające jego uczciwość, tysiące zrealizowanych transakcji i zadowolenie klientów ― podkreśla Paweł Kucharzak z Opineo.

Rysa na szkle

Pierwszym haczykiem, na który oszuści łapią swe ofiary, jest wyjątkowo niska cena produktu, w stosunku do rzeczywistej wartości, jaką on przedstawia. Myślimy: „Wiadomo, w Internecie zawsze jest taniej!” i wówczas to, co mogłoby wydawać się podejrzane, szybko staje się atrakcyjną ofertą.

Jest jednak kilka czynników, które powinny wzbudzić naszą czujność przed złożeniem zamówienia w sklepie internetowym:

  1. Brak danych rejestrowych na stronie internetowej sklepu, brak daty założenia sklepu czy nazwiska właściciela ― zastanówmy się, dlaczego wiarygodny i legalnie działający sklep internetowy nie podaje takich informacji na swojej witrynie.
  1. Utrudniony bądź niemożliwy kontakt ze sprzedającym ― brak danych kontaktowych na stronie to dla nas sygnał alarmowy. Wyprzedzajmy fakty: w jaki sposób skontaktujemy się ze sprzedawcą, gdy przesyłka nie dotrze lub będzie uszkodzona? Sam adres e-mail to stanowczo za mało na sprawną i skuteczną komunikację.
  2. Brak regulaminu zakupów ― regulamin jest integralną częścią umowy sprzedaży zawieranej z klientem. Zgodnie z Ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną, każdy sklep internetowy powinien posiadać regulamin i nieodpłatnie udostępnić go klientom. Regulamin informuje m.in. o działalności sklepu, sposobach składania zamówień, reklamacji, terminach realizacji zamówień i formach przesyłki, a także ochronie prywatności i prawie do odstąpienia od umowy.
  1. Przeważająca liczba negatywnych opinii od kupujących, które wskazują, że sklep postępuje nieuczciwie ― warto zauważyć, że nie ma nic złego w kilku negatywnych opiniach od kupujących. Wiele wiarygodnych sklepów ma nawet do 5-7% niepochlebnych komentarzy. To tylko pokazuje ludzką twarz biznesu i sprawia, że każdy ma prawo do błędu. Gorzej, jeśli ten odsetek negatywnych recenzji jest większy. Wówczas najlepiej omijać taki sklep z daleka.
  2. Brak certyfikatów zaświadczających o uczciwości i rzetelności lub nieaktualne bądź fałszywe certyfikaty na stronie sklepu internetowego ― sklepy, które dbają o jakość obsługi klienta oraz są wiarygodne finansowo, szczycą się tym, że mają aktualne certyfikaty: Słucham Swoich Klientów, Jakość Usług Q, Certyfikat Rzetelności Programu Rzetelna Firma, Certyfikat Firmy Wiarygodnej Finansowo i inne. Zawsze dobrze jest sprawdzić aktualność lub autentyczność takiego certyfikatu, klikając na niego. Zdarza się bowiem, że sklep-oszust wkleja na swojej stronie puste obrazki certyfikatów po to tylko, by wprowadzić klientów w błąd i podbudować swoją reputację.

Zanim złożymy zamówienie w sklepie internetowym…

  • Sprawdźmy, czy na stronie internetowej sklepu znajduje się komplet informacji.
  • Przeczytajmy w Internecie opinie innych kupujących na temat e-sklepu.
  • Skontaktujmy się ze sprzedawcą przed złożeniem zamówienia, żeby sprawdzić jego autentyczność i przetestować dane kontaktowe widniejące na stronie.
  • Sprawdźmy adres, pod którym jest zarejestrowana firma lub miejsce siedziby sklepu (przykładowo, pod adresem Złota 61/100 w Warszawie, gdzie rzekomo ma swoją siedzibę sklep Euro-24.com.pl, swoją działalność prowadzi także wirtualne biuro i dziesiątki innych firm).
  • Sprawdźmy, czy sklep internetowy ma regulamin i czy nie stosuje w nim klauzul abutywnych.
  • Sprawdźmy, czy sklep korzysta z odpowiedniego szyfrowania (oferuje bezpieczne połączenie https przy rejestracji i logowaniu).
  • Sprawdźmy prawdziwość certyfikatów widniejących na stronie internetowej sklepu.



autor: Hans-Christian Johansson