Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Trójka
Paula Golonka 05.10.2013

Preisner: Kieślowski chwycił mnie za rękę i powiedział "musisz to opisać"

8 października we Wrocławiu odbędzie się premierowy koncert nowej kompozycji Zbigniewa Preisnera "Pamiętniki pisane nadzieją". Inspiratorem jej powstania był Krzysztof Kieślowski, który wraz z kompozytorem odwiedził w 1994 roku Muzeum Yad Vashem.
Zbigniew PreisnerZbigniew PreisnerWojciech Kusiński/PR
Posłuchaj
  • Zbigniew Preisner o koncercie i płycie "Pamiętniki pisane nadzieją" (Markomania/Trójka)
Czytaj także

Zbigniew Preisner mówił na antenie Trójki, że w 1994 roku był wraz z Krzysztofem Kieślowskim na festiwalu w Jerozolimie. - W czasie tej wizyty zostaliśmy przyjęci przez prof. Szewacha Weissa, który był wówczas przewodniczącym Knesetu. Zaprowadził on nas do Muzeum Yad Vashem - mówił.

Ogromne wrażenie zrobiła na nich obu ekspozycja dziecięca. - Byłem w Auschwitz i innych miejscach hitlerowskiej kaźni, ale czegoś takiego, co tam, wcześniej nie przeżyłem. Wrażenie jest wstrząsające: tysiące świateł w ciemnym pomieszczeniu i słychać tylko nazwiska i wiek zamordowanych dzieci. Gdy stamtąd wyszliśmy, Krzysztof mnie chwycił za rękę i powiedział: musisz to jakoś opisać - wspominał gość Piotra Barona.

Krzysztof Kieślowski w Radiach Wolności >>>

Kompozytor po tym zdarzeniu zaczął czytać pamiętniki ofiar Holokaustu. Szczególne wrażenie zrobiły na nim dwa wiersze Abrama Koplowicza i Abrama Cytryna, nastoletnich poetów, którzy zginęli w obozie Auschwitz-Birkenau. To właśnie ich utwory stanowią podstawę "Pamiętników pisanych nadzieją" .

Zobacz serwis - II wojna światowa >>>

Płyta z nową kompozycją "Pamiętniki pisane nadzieją" ukazała się 3 października. Album składa się z pięciu części. Otwiera ją 13-minutowy utwór "Z otchłani". Kolejna kompozycja to "Lament" - w tym utworze można usłyszeć śpiew Lisy Gerrard z zespołu Dead Can Dance. Kolejne dwa utwory wykonywane są przez młodego solistę Archie Buchanana z Choir of the Chapel Royal z Londynu. Ostatni utwór wykonuje Lisa Gerrard.

Zarówno Gerrard jak i Buchanan wystąpią 8 października we wrocławskiej Synagodze pod Białym Bocianem. Podczas premierowego koncertu solistom będzie towarzyszyć orkiestra i chór Filharmonii Wrocławskiej, zaś narratorem będzie aktor Jerzy Trela.
Dochód z koncertu ma zostać przeznaczony na powstanie domu opieki dla osób, które przeżyły Holokaust oraz dla ludzi, którzy w czasie II wojny światowej ratowali Żydów. Dom ma powstać we Wrocławiu.

Wrocławski koncert odbędzie się pod patronatem Trójki.

mat.
mat. promocyjne

"Markomanię" w zastępstwie Marka Niedźwieckiego prowadził Piotr Baron.

Na audycję zapraszamy w każdą sobotę o godz. 10.00.

(pg/PAP/mat. promocyjne)