Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Trójka
Wojciech Dorosz 20.08.2014

Finał sezonu letniego w Morskiej Stolicy Trójki

Nie ma zgody na to, by sezon wakacyjny, tak po prostu odwołać. Tym wydaniem MBK więc oswajamy się tylko z myślą, że sezon wakacyjny 2014 dobiega końca.
Finał sezonu letniego w Morskiej Stolicy TrójkiStawe/Wikimedia
Posłuchaj
  • Finał sezonu letniego w Morskiej Stolicy Trójki (Magazyn Bardzo Kulturalny/Trójka)

Zaczynaliśmy go zresztą kilka razy: a to, podczas Majówki z Trójką, a to, zapraszając na Festiwal Dwa Teatry, a to – wreszcie – na Malta Festival Poznań. Za oficjalne otwarcie lata uznajemy pierwsze lipcowe wydanie Magazynu, na temat wystawy: "Hasior, Kenar, Rząsa. Zakopane w Sopocie". Witaliśmy wtedy także 20 Sopockie Lato Teatralne na plaży przy Łazienkach Północnych, goszcząc Andre Hubnera Ochodlo w czasie, gdy na scenie Teatru Atelier odbywała się sopocka premiera „Hamleta” – koprodukcji z Teatrem im. A. Mickiewicza w Częstochowie.

/


To wydanie jest w pewnym sensie symetryczne do pierwszego lipcowego. Zamykamy nim sezon 2013/2014 w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie i otwieramy nowy sezon, bez przerwy wakacyjnej, gdyż lato w Galerii należy do tych najgorętszych. PGS znajduje się bowiem na najpopularniejszym w Polsce bodaj szlaku wakacyjno – weekendowych wędrówek: od Monte Cassino, przez Plac Przyjaciół Sopotu, na molo. W roli współgospodarza spotkań w Galerii występuje – tradycyjnie – dyrektor Zbigniew Buski.

/

Tak i tym razem. W roli gościa – pedagog ASP w Gdańsku, malarka – profesor Maria Targońska. Do atrakcji nowego sezonu możemy zaliczyć między innymi:

  • wystawę prac Leona Tarasewicza
  • wystawę "Kosmopolityczne tradycje Pomorza" - rysunki m.in. Güntera Grassa, Daniela Chodowieckiego, Marii Targońskiej, Macieja Świeszewskiego - we współpracy z Akademie der Künste z Berlina
  • prezentację realizmu rosyjskiego XIX i XX wieku - m.in. prace Ilii Riepina i Iwana Ajwazowskiego
  • Jan Lenica - ostatnią wystawę z cyklu "Legenda polskiego plakatu"

/

 

PGS należy poza tym do najważniejszych miejsc spotkań kulturalnych w tej części Wybrzeża. To tu, min. podejmowani są najwięksi polscy aktorzy na Festiwalu Dwa Teatry, odbywają się rozmowy z pisarzami na Festiwalu Literacki Sopot. Tu jest centrum Festiwalu Art Loop. Tu – dwukrotnie gościła para prezydencka, raz oglądając wystawę, raz prezydent otwierał ekspozycję prac ormiańskiego mistrza malarstwa marynistycznego – Iwana Ajwazowskiego. Galeria wreszcie jest jednym z najczęstszych miejsc spotkań z Ukraińcami, co obecnie nabiera szczególnego znaczenia.

/


W tym wydaniu MBK zapowiedzieliśmy finał roku jubileuszu – 25 – lecia Teatru Atelier. Na symetryczność tego powoli domykającego sezon letni Magazynu w stosunku do wydania oficjalnie ten sezon rozpoczynającego, złoży się także wizyta Andre Ochodlo. Przed nami bowiem - II część Międzynarodowych Spotkań z Kulturą Żydowską. 30 sierpnia Andre wykona swój nowy program – „Tfiles”.

/


Akcent żydowski pojawił się także na początku wydania: młody reżyser (aktor, Talent Trójki 2011) – Marcin Hycnar zaprosił nas na pierwsze po przerwie wakacyjnej spektakle w Teatrze Powszechnym w Warszawie. Wśród nich – w jego reżyserii Hanocha Levina „Jakobi i Leidental” (od 27 do 30 sierpnia).


Kiedy transmitowany był ten Magazyn z Let’ s Art Cafe w PGS, kończył się Festiwal Literacki Sopot, który wielokrotnie zapowiadaliśmy, ostatnio w TPK o Teatrze Wybrzeże w Gdańsku (patrz, strona TPK, wydanie z 21 na 22 sierpnia).



Za współpracę – tradycyjnie – dziękujemy Andrzejowi Dubasowi z Radia Gdańsk oraz PGS w Sopocie.

Do usłyszenia.
Baszka Marcinik, Wojciech Dorosz – wydawca.

P.S.

Za tydzień w Gdańsku – uroczyste otwarcie imponującej siedzimy ECS, w 34 rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych.