Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Polskie Radio
Ula Czerny 26.09.2011

Jak działał Jacek Kuroń? Zobacz jego zapiski w sieci

Dzienniki, zdjęcia, akta z procesów i wydane w podziemiu gazety. Z okazji 35. rocznicy powstania Komitetu Obrony Robotników swoje zbiory cyfrowo udostępnia Ośrodek Karta.
Na zdjęciu od lewej: Kazimierz Wóycicki, Jacek Kuroń, Joanna Duda-Gwiazda.Na zdjęciu od lewej: Kazimierz Wóycicki, Jacek Kuroń, Joanna Duda-Gwiazda. Fot. Janusz Przewłocki, zbiory Ośrodka KARTA

Kolekcja Jacka Kuronia w Bibliotece Cyfrowej zawiera jego teksty własne, również te niepublikowane. Do ciekawostek należą "dzienniki pokładowe" obrazujące działalność Komitetu Obrony Robotników i KSS "KOR". Powstały one z notatek sporządzanych podczas dyżurów telefonicznych w mieszkaniu Jacka Kuronia.

W zbiorze znajdują się również dokumenty dotyczące działania systemu nacisków w PRL wymierzone przeciwko Kuroniowi: rewizje i przeszukania, sprawy sądowe. Kolekcję uzupełniają dokumenty rodziny oraz zbiór wycinków prasowych z publikacji polskich i zagranicznych, a także prywatna korespondencja Jacka Kuronia (ponad tysiąc listów, z których znaczną cześć stanowi korespondencja z żoną Grażyną - "Gajką").

/
To nie wszystko. Osobną kolekcję stanowią dokumenty związane z Komitetem Obrony Robotników / Komitetem Samoobrony Społecznej "KOR". Ukazują różne aspekty aktywności KOR ze wszystkich lat jego istnienia. Od listu Jerzego Andrzejewskiego do prześladowanych robotników z Czerwca ’76 począwszy, poprzez "Apel do społeczeństwa i władz PRL", na oświadczeniu o rozwiązaniu KSS "KOR" z 23.IX.1981 roku skończywszy.

Jak korzystać z kolekcji?

Struktura kolekcji widoczna jest na pasku po lewej stronie. Aby zobaczyć dokumenty znajdujące się w danej teczce należy kliknąć na "listę publikacji". Przy wyświetlaniu publikacji należy zaznaczyć "wbudowany applet djv-u".

Z okazji 35. rocznicy powołania KOR powstał także serwis specjalny na stronach Polskiego Radia.


usc/mat.prasowe