Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Sylwia Mróz 08.04.2012

Cykl imprez na polskim Szlaku Napoleońskim

Szlak Napoleoński jest wytyczoną w 2010 roku trasą turystyczną związaną z Napoleonem i Polakami, którzy walczyli u jego boku. Na terenie sześciu wielkopolskich powiatów odbędzie się w tym roku aż osiem imprez, zaplanowanych na tej trasie.
Napoleon Bonaparte, fragment obrazu pędzla Jacques-Louisa DavidaNapoleon Bonaparte, fragment obrazu pędzla Jacques-Louis'a DavidaWikimedia Commons/domena Publiczna

- Sześć powiatów obfituje w miejsca, gdzie w historię wpisana została postać cesarza - powiedziała Sabina Doga z kancelarii starosty jarocińskiego. W styczniu 2011 roku rozpoczął się specjalny projekt związany ze szlakiem, obejmujący imprezy organizowane w poszczególnych miejscowościach i miejscach związanych z Napoleonem.

Zobacz galerię - dzień na zdjęciach>>>
Tegoroczny cykl imprez rozpocznie 3 czerwca Festyn Napoleoński przy Zamku Sułkowskich w Rydzynie (Józef Sułkowski był adiutantem Napoleona). W tym samym miesiącu miłośnicy czasów napoleońskich będą mogli uczestniczyć w pikniku "A mój pradziadek był generałem..." w Jaszkowie oraz w imprezie "Napoleon ze smakiem" w Brodnicy.
Wiele atrakcji zapowiadają pod koniec czerwca organizatorzy pikniku "Francuskie popołudnie" w Cichowie i sierpniowej inscenizacji wydarzeń z czasów Napoleona w Winnej Górze. Także w sierpniu zaplanowano "porwanie" Napoleona podczas festynu na Świętej Górze.
Tegoroczne imprezy zakończy w październiku dwudniowa międzynarodowa konferencja w Witaszycach, podczas której wiedzę o czasach napoleońskich mają przekazać turystom wybitni znawcy epoki Bonapartego.
Realizację przedsięwzięcia dofinansowała kwotą ponad 1,2 mln zł UE. Liderem tego projektu jest powiat jarociński. Sześć samorządów dołożyło w sumie 216 tys. zł. Szlak przebiega przez ponad 20 miejscowości i miejsc historycznych, związanych niekiedy jedynie z legendami lub z osobami walczącymi w armii napoleońskiej.
Niewątpliwie, jednym z najciekawszych takich miejsc są Witaszyce, gdzie istnieje jedyne w Polsce prywatne Muzeum Wojen Napoleońskich. Zgromadzono tam kolekcję ponad 10 tysięcy figurek żołnierzy wszystkich walczących wtedy stron. Są także dwie dioramy prezentujące bitwy pod Raszynem i Waterloo.
Równie ciekawą, owianą legendami, jest dla turystów bazylika na Świętej Górze, gdzie w 1806 roku przebywał Hieronim Bonaparte, brat Napoleona. Według pewnych źródeł, istniały plany porwania Napoleona podczas jego pobytu w Wielkopolsce i "podstawienie" w jego miejsce sobowtóra - księdza Stefana Błażewskiego z ówczesnego Klasztoru Filipinów.
Na szlaku znalazły się również takie miejscowości jak Lafajetowo (nazwa pochodząca od uczestnika kampanii napoleońskiej Marie Josepha de La Fayette) i pałac w Turwi należący do osobistego adiutanta Napoleona - generała Dezyderego Chłapowskiego. Jest także stary dwór w Jarosławcu, w którym w 1812 r. gościł Napoleon oraz cmentarz żołnierzy napoleońskich w Bachorzewie.
Kilka miejsc związanych jest też z zasłużonymi rodami, które wpisały się w tradycje napoleońskie, m.in. z Gorzeńskimi, Chłapowskimi, Radolińskimi, Szczanieckimi i Jaraczewskimi.

sm