Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Trójka
Emilia Iwanicka 10.07.2013

Brave Festival: o kobietach, które walczyły… welonem

Addal to taniec z Maroka, który pierwotnie był wyrazem sprzeciwu wobec francuskich kolonizatorów. - Dlatego zakrywamy się specjalnym welonem - mówi jedna z tancerek.
Kobiety wykonujące taniec addalKobiety wykonujące taniec addal mat. pras. Brave Festival/Sławek Przerwa
Galeria Posłuchaj
  • Agnieszka Obszańska opowiada o tańcu addal i atrakcjach Brave Festival 2013(Teren Kultura/ Trójka)
Czytaj także

Ten szczególny taniec korzenie ma na południu Maroka - w Souss-Massa-Drâa, zwłaszcza w okolicach wioski Tafarout w prowincji Tiznit, leżącej w malowniczym rejonie Doliny Ameln. Addal jest zarezerwowany wyłącznie dla kobiet, a niegdyś tylko dla niezamężnych dziewcząt, które tańcząc śpiewają poetyckie pieśni o miłości, codziennym życiu i prostych ludzkich sprawach.

Kobietom akompaniują muzycy, którzy siedząc na podłodze lub przykucając wygrywają im rytm na bendirach - trzymanych w jednej dłoni tradycyjnych marokańskich bębnach obręczowych o drżącym, rezonującym brzmieniu - i tamburynach różnych rozmiarów. Wszystko to można było zobaczyć i usłyszeć we Wrocławiu na Brave Festival.

- Taniec addal jest częścią naszej kultury, wykonują go kobiety ukryte pod specjalnym, długim welonem. Nie odsłaniamy twarzy, tańcząc i śpiewając. To dlatego, że kiedyś była to forma oporu wobec francuskiego kolonizatora - opowiadała w Trójce jedna z tancerek.

Jak wygląda strój do addal i jak brzmi muzyka, która towarzyszy tancerkom? Zapraszamy do wysłuchania relacji Agnieszki Obszańskiej, która odwiedziła wrocławski festiwal. Patronem medialnym Brave Festival jest Trójka.