Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
migrator migrator 01.02.2010

Eugeniusz Kłopotek o decyzji Donalda Tuska

Poseł PSL Eugeniusz Kłopotek mówił, że ludowcy są zaskoczeni niektórymi planami premiera.

Gość "Salonu Politycznego Trójki" przyznał, że Donald Tusk nie konsultował swoich pomysłów, zawartych w programie naprawy finansów publicznych, z Polskim Stronnictwem Ludowym.
Według Kłopotka, jeśli koalicja PO - PSL ma nadal funkcjonować, Platforma Obywatelska musi bardziej liczyć się z partią Waldemara Pawlaka. Jak podkreślił w Radiowej Trójce, PSL nie będzie w ciemno popierał wszystkich propozycji szefa rządu. Zdaniem posła Kłopotka program naprawy finansów publicznych powinien także znaleźć poparcie społeczeństwa.

Eugeniusz Kłopotek zaznaczył, że PSL zależy na dobrej współpracy z koalicjantem. Polityk pochwalił pomysły premiera na uszczelnienie sektora finansów publicznych i sektora fiskalnego.
"Plan rozwoju i konsolidacji finansów 2010-2011" zaprezentowany w zeszłym tygodniu przez premiera przewiduje między innymi ograniczenie wydatków publicznych i zadłużenia oraz zmniejszenie deficytu. Program koncentruje się też na objęciu ujednoliconym systemem ubezpieczeń najzamożniejszych rolników i grup, które do tej pory korzystały ze specjalnych przywilejów - jak mundurowi.

Kłopotek podkreślił, że PSL nie mówi reformie KRUS nie. Zaznaczył jednak, że kryterium wobec rolników powinny być dochody, a nie wielkość gospodarstwa.

Poseł poinformował, że Polskie Stronnictwo Ludowe najprawdopodobniej pod koniec kwietnia przedstawi swojego kandydata na prezydenta. Jak mówił, w Salonie Politycznym Trójki pierwszym, naturalnym kandydatem jest szef partii:

Odnosząc się do decyzji Donalda Tuska, który zrezygnował z udziału w wyborach prezydenckich, poseł PSL powiedział, że krok ten jest zaskakujący, choć argumenty premiera są zrozumiałe. Gość Radiowej Trójki zaznaczył, że nie podziela jednak stanowiska szefa rządu, który stwierdził, iż prawdziwa władza nie znajduje się w Pałacu Prezydenckim. Gość Radiowej Trójki podkreślił, że nie można deprecjonować roli głowy państwa w społeczeństwie i w polskiej polityce.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)