Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
migrator migrator 26.01.2010

We wtorek obchodzimy Dzień Transplantologii

Prezes Polskiego Towarzystwa Transplantologicznego Wojciech Rowiński jest zdania, że los pacjentów czekających na przeszczep organów zależy od świadomości całego społeczeństwa. Według jego danych, obecnie takich osób jest w Polsce około tysiąca ośmiuset.

Gość Sygnałów Dnia w Polskim Radiu zwrócił też uwagę, że nie wszyscy, którzy potrzebują transplantacji, są zgłaszani do rejestru. Profesor Wojciech Rowiński powiedział, że ważna rolę mają też do odegrania dyrektorzy szpitali, administracji samorządowej i państwowej. Dyrektorzy szpitali powinni dokładnie znać przepisy, dotyczące pobierania narządów i promować transplantologię - dodał gość Polskiego Radia.

Lekarz podkreślił, że ludzie z przeszczepionymi narządami mogą żyć nawet kilkadziesiąt lat. Dodał, że w porównaniu do innych krajów w Polsce bardzo mało osób decyduje się na oddanie nerki chorym krewnym. To zaledwie 1,8 procenta wszystkich przeszczepów, podczas gdy na świecie ta średnia wynosi 30 procent. Profesor zaznaczył, że dawcom narządów przysługuje dodatkowe ubezpieczenie oraz specjalna opieka medyczna.

We wtorek obchodzony jest Dzień Transplantologii. Ustanowiono go w rocznicę przeprowadzenia pierwszego w Polsce udanego przeszczepu narządu, jakim była nerka. Transplantacja odbyła się 26 stycznia w 1966 roku. Wszyscy zainteresowani wypisaniem oświadczenia woli o oddaniu swoich narządów do przeszczepu po śmierci mogą je pobrać ze stron internetowych:

www.poltransplant.org.pl

więcej w Jedynce

pm, Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)