Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Klaudia Hatała 17.07.2010

"Chętnych do odtwarzania Krzyżaków jest mniej"

Ponad 2 tys. rycerzy z całej Europy szykuje się do wielkiej Bitwy pod Grunwaldem.
Bitwa pod Grunwaldem. Złośliwi twierdzą, że każdy Polak zna dwie daty -  swoich urodzin i bitwy pod GrunwaldemBitwa pod Grunwaldem. Złośliwi twierdzą, że każdy Polak zna dwie daty - swoich urodzin i bitwy pod Grunwaldemźr.wikipedia

Ponad 2 tys. rycerzy z całej Europy szykuje się do wielkiej Bitwy pod Grunwaldem. Rekonstruktorzy historii odegrają jedną z największych bitew średniowiecznej Europy, w której połączone wojska polsko - litewskie, rozgromiły potęgę Zakonu Krzyżackiego.

Organizator Grunwaldu 2010 Krzysztof Górecki spodziewa się, że inscenizację będzie oglądać około 150 tysięcy osób. Reżyser inscenizacji zapewnił w Sygnałach Dnia w Polskim Radiu, że bitwa zakończy się tak, jak 600 lat temu - zwycięstwem wojsk polsko - litewskich. Krzysztof Górecki przyznał, że chętnych do odtwarzania Krzyżaków jest zdecydowanie mniej niż tych, którzy chcieliby zagrać polskich rycerzy.

Wszyscy uczestnicy muszą jednak zostać podzieleni na pół na dwa obozy, żeby nie doszło do tego, że przeciwko dwustu rycerzom z Niemiec staną prawie 2 tysiące Polaków i Litwinów.

Sobota inscenizacja bitwy pod Grunwaldem będzie transmitowana przez Polskie Radio w systemie Dolby Pro Logic 2. Dzięki tej technice, słuchacz będzie mógł poczuć, że znajduje się w samym centrum wydarzeń.

Początek transmisji z inscenizacji Bitwy pod Grunwaldem na antenie radiowej Jedynki - o 13.30.

kh