Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Trójka
Agnieszka Szałowska 03.02.2012

Urządzenia na mrozie

- Kiedy przynosimy urządzenia elektroniczne do domu po dłuższym przebywaniu na mrozie, nie uruchamiajmy ich od razu. Jeśli zostawimy laptop czy dysk, by spokojnie powrócił do normalnej temperatury, nie powinno dojść do żadnego uszkodzenia - ostrzega Paweł Odor z firmy Kroll Ontrack.
Urządzenia na mrozieGlow Images/East News

Maciej Gajewski z portalu chip.pl zwraca uwagę, że przy dużym mrozie, choć tego nie widzimy, w powietrzu krąży wiele drobinek zamarzniętej wody. - Maleńkie drobinki lodu, które są praktycznie wszędzie, trafiają do naszych urządzeń, a przy ich uruchamianiu w ciepłym miejscu skraplają się i mogą wywołać spięcie - wyjaśnia.

Innym zagrożeniem dla wystawionych na działanie zimna sprzętów wynika z rozszerzalności cieplnej materiałów. - Gdy przenosimy laptop czy tablet z miejsca gdzie panuje temperatura - 20 do nagrzanego pomieszczenia z + 30, coś się może popsuć - dodaje ekspert w "Cyber Trójce".

Marcin Wesołkowski, administrator portalu chip.pl zaleca, by zabezpieczać urządzenia przed zgubnym działąniem niskich temperatur, a jeśli nie da się tego uniknąć - przynajmniej zadbać o kopie danych, jakie na nich przechowujemy. Ich odzyskanie z uszkodzonego nośnika jest bowiem bardzo kosztowne.

Jak zachowują się telefony komórkowe na mrozie i czy istnieją temperatury graniczne, przy których nasze urządzenia są bezpieczne? Dowiesz się słuchając całej audycji "Cyber Trójka, 3 lutego 2012".

W programie nie zabrakło także nowinek ze świata nowych technologii. Audycję przygotował Damian Kwiek.

Audycji "Cyber Trójka" można słuchać w każdy piątek o godz. 18.10.

(asz)