Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Polskie Radio
Sylwia Mróz 16.03.2012

Ostatnia droga znanego artysty Bogusława Meca

W Łodzi odbył się pogrzeb Bogusława Meca, piosenkarza i kompozytora, a także malarza i plastyka. Artysta zmarł 11 marca w wieku 65 lat. Od 11 lat walczył z białaczką.
Ostatnia droga znanego artysty Bogusława Meca(fot. PAP/Grzegorz Michałowski)
Galeria Posłuchaj
  • Bogusław Mec "Jej portret"
  • Uczestnicy pogrzebu wspominają Bogusława Meca
Czytaj także

"Jej potret", "Z wielkiej nieśmiałości", czy "Na pozór" - to jedne z najbardziej znanych piosenek śpiewanych przez Bogusława Meca. Choć miał w repertuarze muzykę w stylu country czy rock'n'rolla, to jednak powszechnie kojarzono go z piosenkami nastrojowymi i lirycznymi.

Publiczność ceniła artystę za ciepły głos i elegancję wykonania utworów. Wielkim sukcesem Bogusława Meca była nagroda główna na festiwalu w Opolu w 1972 roku za wykonanie kompozycji Włodzimierza Nahornego i Jonasza Kofty "Jej portret". 



Zobacz galerię - dzień na zdjęciach>>>

Artysta koncertował z Czesławem Niemenem, śpiewał z Anną Jantar i Ireną Jarocką. Przez wiele lat był związany z Polskim Radiem. W latach 90. otworzył w Sztokholmie wystawę swoich prac, w recitalach "Śpiewający wernisaż" łączył piosenkę i malarstwo.

Nowy etap życia

W 2005 roku na festiwalu w Opolu wystąpił w duecie z Anną Marią Jopek z piosenką "Jej Portret". Był to specjalny koncert, w którym 20 artystów zagrało utwory uznane przez słuchaczy Polskiego Radia za najważniejsze w 80-letniej historii naszej radiofonii. Bogusław Mec, walczący już wtedy od kilku lat z chorobą, podkreślił, że ten festiwal będzie początkiem nowego etapu jego życia.



W 2008 roku ukazała się ostatnia płyta Bogusława Meca "Duety", zawierająca 13 jego przebojów w nowych aranżacjach oraz jeden premierowy utwór. Artysta śpiewał je między innymi z Justyną Steczkowską, Krzysztofem Kiljańskim i Peterem Getzem. 8 marca tego roku wystąpił na ostatnim koncercie. Pozostawił wiele piosenek, wśród nich.

Bogusław Mec studiował w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Łodzi. Zadebiutował w 1970 roku na Łódzkiej Giełdzie Piosenki, otrzymując nagrodę główną, nagrodę publiczności oraz wyróżnienie specjalne jury za piosenkę "Obłąkany kataryniarz". W 1971 roku wygrał debiuty na Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu utworem "To nie był sen".

Urodził się 21 stycznia 1947 roku w Tomaszowie Mazowieckim. Jego ojciec Adam Mec, żołnierz Września 1939, był kościelnym w tamtejszej parafii luterańskiej. Wujem Bogusława był ksiądz Jan Zieja, współtwórca Komitetu Obrony Robotników, zaangażowany w działalność Solidarności. W 1961 roku Bogusław Mec został konfirmowany w luterańskim kościele Zbawiciela. Śpiewał w chórze kościelnym, a po wyjeździe z Tomaszowa utrzymywał kontakt ze swoją parafią, ostatni koncert "Recepta na życie" dał w 2006 roku. Jako pierwszy artysta w Polsce wprowadził do repertuaru kilka kolęd ewangelickich.

/
/


(fot. PAP/Grzegorz Michałowski)
IAR, sm