Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Anna Krakówka 24.06.2011

Żegnajcie centymetry krawieckie!

Za precyzyjne wyznaczenie rozmiaru naszej odzieży zabierają się... komputery.
Żegnajcie centymetry krawieckie fot. SXC

Już wkrótce możliwa będzie prawdziwa rewolucja w przemyśle odzieżowym. Na Politechnice Łódzkiej w ramach programu Innowacyjna Gospodarka został zakupiony wyjątkowy skaner trójwymiarowy. Mówi prof. Iwona Frydrych:

- W nowoczesnym przemyśle odzieżowym będziemy wymiarować człowieka trójwymiarowo. Jego dane i wymiary będą przekazywane bezpośrednio do programów, które projektują odzież. Przyszłość przemysłu odzieżowego będzie związana z internetem. Najpierw wprowadzimy na komputerze swoje dane, później wybierzemy odpowiedni model odzieży i zamówimy ją już gotową w danej firmie. Ubranie dostarczą nam bezpośrednio do domu.

A jak na to innowacyjne rozwiązanie patrzą krawcy? Młody projektant mody Łukasz Stachowicz uważa, że to bardzo dobry pomysł, tym bardziej że obowiażująca w naszych sklepach rozmiarówka była tworzona bardzo dawno temu.

- Minęło 25 lat od ostatniego pomiaru i pewne tabele są już nieaktualne. Zmieniamy styl życia i nasze sylwetki też się zmieniają. Bardzo często wchodzimy do sklepów i mamy problem: przymierzamy spodnie, które są super w pasie, a długość nogawki nie do końca pasuje. Myślę, że będzie to o wiele wygodniejsze, zarówno dla nas, bo kupimy rzeczy, które na nas pasują, lecz także dla firm odzieżowych, dla projektantów, dla mnie – nie będę musiał robić dodatkowej korekty.

Skanowanie naszych sylwetek i tzw. zdejmowanie miary to nie jest jedyna technologiczna nowość. Na Politechnice Łódzkiej testowane są też programy komputerowe do projektowania wzorniczego i technologicznego odzieży. Absolutnym hitem jest natomiast możliwość komputerowej przymiarki. Dodaje prof. Iwona Frydrych:

- Program Modaris 3D Fit umożliwia nam wirtualne przymieżenie tak skonstruowanej wirtualnej odzieży na sylwetkę manekina, który powstał z naszego skanu, czyli na awatarze. Możemy przymieżyć, czy ta odzież będzie odpowiednio leżała. Wiadomo, że właściwości materiału, z którego wykonujemy odzież, wpływają w istotny sposób na to, jak ta odzież będzie dopasowana do sylwetki człowieka. Każdy surowiec włókienniczy, czy to będzie tkanina, czy dzianina, w zależności od splotów, będzie posiadał inne parametry, a zatem i inną układalność.

Wprowadzanie tych technologicznych projektów pilotażowych na Politechnice Łódzkiej jest możliwe dzięki środkom przeznaczonym na naukę. Nie ma wątpliwości, że na tych pracach badawczych uczonych wszyscy skorzystamy, no i przeglądanie się w lustrze, czy to w nowej sukience, czy to w ganiturze, będzie jedynie przyjemnością, a nie narzekanie, że tu odstaje, tu za dużo, tu za krótko, tutaj się nie mieścimy... Ładna perspektywa.