Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Urszula Tokarska 26.06.2011

Roboty ratujące życie

Roboty potrafią pokonywać przeszkody, rozbrajać bomby i sprawdzać zawartość podrzuconych paczek, walczą z terroryzmem.
Roboty ratujące życieproteusproject
Posłuchaj
  • Roboty ratujące życie

Wszystkiego nie potrafią, ale mogą uratować to co dla nas jest najważniejsze i najcenniejsze – życie. Nina Karczmarewicz i Ewa Kwaśnik:

Roboty potrafią pokonywać przeszkody, rozbrajać bomby i sprawdzać zawartość podrzuconych paczek. Walczą z terroryzmem. Powstają po to, by jak najmniej narażać ludzkie życie. Konstruuje się je w Przemysłowym Instytucie Automatyki i Pomiarów.

Piotr Szynkarczyk – z-ca dyrektora w PIAiP: - Robot może dokonywać inspekcji niebezpiecznych paczek, w szczególności wewnątrz samolotów. Ma specjalna budowę, jest odpowiednio wąski, krótki i o długim zasięgu manipulatora. Robot IBIS to duże 6-kołowe szybkie urządzenie, przystosowane również do pracy w warunkach pustynnych, w dużym zapiaszczeniu. Robot rzucany to mała kamerka na kółkach, którą można wystrzelić z katapulty bądź zrzucić z drugiego piętra, a ona wytrzymuje takie narażenia. Zdalnie sterowana pozwala stwierdzić co się dzieje w danym pomieszczeniu lub 2 piętra niżej.

Roboty wykorzystywane są głównie w policji i wojsku, ale cieszą się także coraz większą popularnością w bezpośrednich akcjach ratowania ludzkiego życia.

Piotr Szynkarczyk: - Robot rzucany cieszy się dużym zainteresowaniem ze strony straży pożarnej, ponieważ on się porusza po podłodze lub po gruncie, akurat tam, gdzie podczas pożaru nie ma dymu, więc za jego pomocą można wyszukiwać ofiar pożarów.

W Instytucie projektowane są także systemy i narzędzia, które usprawniają działanie służb ratowniczych w sytuacjach kryzysowych, jak powódź czy pożar, ale poprawiają także bezpieczeństwo w trakcie imprez masowych, np. EURO 2012.

Paweł Wojtkiewicz – koordynator projektu PROTEUS: - Same roboty nie mają funkcji prewencyjnej, więc możemy mówić tylko o funkcji inspekcyjnej. Roboty mogą zajrzeć w miejsca niedostępne dla człowieka.

Projekt budowy robotów mobilnych ratujących ludzkie życie współfinansowany jest przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Paweł Wojtkiewicz - Są mniejsze, mogą zbadać znaczny obszar terenu, trybuny pod ławkami, mogą tam zajrzeć kamerami. Ostatnio w Warszawie pozostawiona paczka pod jednym z hoteli spowodowała zatrzymanie ruchu; w takich przypadkach robot mobilny może do paczki podjechać bez narażenia życia człowieka.