Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Sylwia Mróz 18.01.2011

Rosja: tragiczne błędy niczego nie uczą

Pośpiech, psychologiczna presja, nieodpowiednie wyszkolenie pilotów i personelu naziemnego to - zdaniem "Rossijskiej Gaziety" - najczęstsze przyczyny współczesnych katastrof lotniczych.
Fragment samolotu rządowego Tu-154M wbity w drzewo rosnące na miejscu katastrofy.Fragment samolotu rządowego Tu-154M wbity w drzewo rosnące na miejscu katastrofy. (fot. PAP/Radek Pietruszka)

Rządowy dziennik w rozmowie z ekspertem analizuje wypadki lotnicze ostatnich miesięcy, w tym katastrofę smoleńską. - Dlaczego tragiczne błędy na niebie niczego nie uczą - zastanawia się gazeta. Na pytania dziennika o przyczyny katastrof lotniczych z ostatnich 12 miesięcy odpowiada szef konsultacyjno-analitycznego centrum Bezpieczeństwo Lotów, Walierij Szełkownikow.

Zdaniem eksperta, katastrofa Tu-154M była najsurowszą lekcją dla światowego lotnictwa. Uważa on, że najważniejszym elementem, który wpłynął na lot z 10 kwietnia były nie błędy załogi, ale naciski psychologiczne na jej członków. - Tak się dzieje, gdy bezpieczeństwo lotu mniej niepokoi pilota niż ryzyko rozczarowania ważnego pasażera - dodaje Szełkownikow.

Ekspert zaznacza, że świat zna wiele przypadków lądowania pod presją, które zakończyły się tragicznie. "Rossijskaja Gazieta" przypomina, że w raporcie końcowym Międzypaństwowego Komitetu Lotniczego jako przyczyny katastrofy wskazano: błędy załogi, presję pasażerów i złe warunki pogodowe.

sm