Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Martin Ruszkiewicz 30.07.2015

Odznaczenia w 71. rocznicę Powstania Warszawskiego. "Dzięki wam Polska może się rozwijać"

Ponad 30 powstańców warszawskich odznaczył prezydent Bronisław Komorowski. 1 sierpnia przypada 71. rocznica wybuchu powstania w stolicy.
Galeria Posłuchaj
  • Bronisław Komorowski podczas uroczystości w 71. rocznicę Powstania Warszawskiego (IAR)
Czytaj także

Prezydent powiedział, że cieszy się, iż może wręczać odznaczenia po 26 latach polskiej wolności.

- To wielka radość wręczać także po tylu latach odznaczenia, które są związane i z walką o Polskę, wtedy, w czterdziestym czwartym roku, jak i odznaczenia związane ze służbą dla Polski niepodległej dzisiaj. To coś nam wszystkim bardzo bliskiego, bo wszyscy wiemy, że w trudnej polskiej historii wolność mierzyło się krzyżami - powiedział Komorowski. Dzisiaj - mówił - zasługi mierzy się wręczanymi odznaczeniami.

- Jednak największą formą podziękowania, najważniejszą formą uznania i szacunku jest to, że możemy przeżywać razem fakt, że po dwudziestu paru latach z satysfakcją widzimy dziś skutki odzyskania wolności - podkreślał prezydent.

Jak mówił, dziś wolność to jest "coś bardzo konkretnego" i mierzy się ją osiągnięciami i rozwojem kraju. - O wolność walczy się po to, by ją dobrze dla wszystkich obywateli wykorzystać - zaznaczył.

Źródło: TVN24/x-news

Odznaczenia dla powstańców warszawskich

Bronisław Komorowski dokonał podczas uroczystości aktu przekazania Orderu Wojennego Virtuti Militari rodzinie powstańca warszawskiego. Kawalerem Orderu Wojennego Virtuti Militari został Mieczysław Łuniewski (pseud. "Montana"), dowódca plutonu w Obwodzie Praga Okręgu Warszawa AK. Order w imieniu rodziny odebrały córki Łuniewskiego.

Za wybitne zasługi dla niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej, za działalność społeczną i kombatancką Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski został odznaczony Jerzy Cercwadze Wardisiani (pseud. "Brawura") z kompanii dyspozycyjnej przy Komendzie Placu Śródmieście-Południe.

Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski zostali odznaczeni Tadeusz Bańka (pseud. "Łowca") - z pułku "Baszta", batalionu "Olza" oraz Dariusz Kruze (pseud. "Janek") - z batalionu "Kiliński".

Za wybitne zasługi poniesione z niezwykłym poświęceniem w walce o suwerenność i niepodległość państwa polskiego Krzyżem z Mieczami Orderu Krzyża Niepodległości prezydent oznaczył m.in. Stanisława Brzoskę (pseud. "Socha") z batalionu "Kiliński", Kazimierza Czańkę (pseud. "Kanada") z batalionu "Gozdawa", Danucie Jeżewskiej (pseud. "Maria", "Dana") z II batalionu szturmowego "Odwet", Jana Kacprzaka (pseud. "Janek") z batalionu "Gozdawa", Jerzego Majkowskiego (pseud. "Czarny") z batalionu "Gustaw", Romualda Malinowskiego (pseud. "Orzeł") z batalionu "Kiliński".

Oddać hołd bohaterom

Prezydent stolicy Hanna Gronkiewicz-Waltz przypomniała podczas uroczystości, że "63 dni bohaterskich zmagań o każdą dzielnicę, każdą ulicę, ba, każdy budynek, wymagało największej ofiary". Zwracając się do powstańców, dodała, że "syreny, których dźwięk usłyszymy 1 sierpnia, są wyrazem wdzięczności", a także "pamięci, której nasze miasto zawsze dawało dowód".

- Za dwa dni o godz. 17 Warszawa, a wraz z nią inne miasta, zatrzymają się na minutę, po raz kolejny w ten sposób miliony rodaków oddadzą hołd swoim bohaterom z Warszawy - mówiła prezydent Warszawy.

- Wtedy, 71 lat temu o godzinie 17 rozpoczęła się walka o wolność, ale także okazało się, że to był początek późniejszej zagłady miasta i wypędzenia jego mieszkańców. Na waszych oczach zrealizowany został zbrodniczy wyrok, w wyniku którego Warszawa miała być tylko punktem na mapie, a jej zniszczenie miało być odstraszającym przykładem dla reszty Europy - podkreślała Gronkiewicz-Waltz.

Generał Ścibor-Rylski o wolności

Głos w trakcie uroczystości zabrał także 98-letni prezes Związku Powstańców Warszawskich gen. Zbigniew Ścibor-Rylski. Podkreślał, że dla niego wielkim wzruszeniem jest móc uczestniczyć jeszcze w uroczystościach z okazji 71. rocznicy wybuchu powstania.

- Co może powiedzieć stary żołnierz? (...) Długo jeszcze po nas będzie to muzeum (powstania warszawskiego) trwać, uczyć, przekazywać następnym pokoleniom, to, co było i jest, i będzie najdroższe, o czym mówił pan prezydent: oby nigdy wolność zdobywana przez nas nie była liczona krzyżami - zaznaczył.

Ważna data

Powstanie Warszawskie było największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. 1 sierpnia 1944 r. do walki w stolicy przystąpiło ok. 40-50 tys. powstańców. Planowane na kilka dni trwało ponad dwa miesiące. W czasie walk w Warszawie zginęło ok. 18 tys. powstańców, a 25 tys. zostało rannych.

Straty wśród ludności cywilnej były ogromne i wynosiły ok. 180 tys. zabitych. Pozostałych przy życiu mieszkańców Warszawy, ok. 500 tys., wypędzono z miasta, które po powstaniu zostało niemal całkowicie spalone i zburzone.

Powstanie Warszawskie - serwis specjalny Polskiego Radia >>>

mr