Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Beata Krowicka 24.08.2015

Koncerty, wystawy i publikacje w 35. rocznicę Porozumień Sierpniowych

Koncert „3 x Wolność”, a w jego programie premierowe wykonanie utworu szczecińskiego kompozytora Janusza Stalmierskiego, uświetni szczecińskie obchody 35-lecia podpisania Porozumień Sierpniowych. Będą też wystawy, okolicznościowe publikacje i piknik.
Posłuchaj
  • Historyk Michał Siedziako: niektórzy z naszych rozmówców byli w epicentrum wydarzeń (IAR)
Czytaj także

Jak poinformowała Kamila Matczak, rzeczniczka szczecińskiej filharmonii, w której 30 sierpnia odbędzie się koncert, na specjalne zamówienie utwór „Canticum in gratiarum actione” napisał Janusz Stalmierski. W programie koncertu zabrzmią też utwory Jana A.P. Kaczmarka i Włodka Pawlika - zdobywcy nagrody Grammy. Filharmonii udało się zaprosić m.in. światowej sławy barytona - Adama Dobbera.
Koncert uzupełni wystawa, której wernisaż zaplanowano na środę w gmachu filharmonii. Część pierwsza ekspozycji to oryginalne plakaty i materiały sprzed 35 lat, druga zaś składa się z reprintów plakatów powstałych z okazji 30. rocznicy powstania NSZZ "Solidarność".
Współorganizatorem koncertu jest szczeciński oddział IPN, który zaangażował się w przygotowania z innymi instytucjami, w tym Muzeum Narodowym, koncertu, podczas którego wykonane będą piosenki kojarzone z „Solidarnością”. Zaśpiewają je szczecińscy artyści. To wydarzenie odbędzie się 27 sierpnia 2015 r. w studiu koncertowym Radia Szczecin. W programie m.in. "Mury" i "Obława" Jacka Kaczmarskiego, ale także utwory Ryszarda Riedla. Ważną częścią koncertu będą fragmenty filmu o kobietach "Solidarności" z Pomorza Zachodniego.

35 relacji na 35. rocznicę Porozumień Sierpniowych
Wydarzenie poprzedzi promocja książki „Mój Sierpień ’80. Pomorze Zachodnie na drodze do wolności” wydanej przez IPN. - To publikacja bardzo cenna. Warto dowiedzieć się, co mają do powiedzenia bezpośredni uczestnicy tamtych zdarzeń, i jak wpłynęły one na ich dalsze życie - podkreśla pełniący obowiązki dyrektora szczecińskiego oddziału Instytutu Zbigniew Stanuch.

- Osobiste przeżycia, atmosfera i emocje sierpnia 1980 roku wciąż żyją w pamięci naszych rozmówców - mówi historyk Michał Siedziako, jeden z redaktorów publikacji. Jak wyjaśnia, książka zawiera zarówno relacje osób, które były w centrum wydarzeń w Stoczni Szczecińskiej, jak i tych, którzy po protestach organizowali struktury związków zawodowych.


Książkę otwierają zapisy przemówień dwóch nieżyjących już liderów "Solidarności" Pomorza Zachodniego - Mariana Jurczyka i Aleksandra Krystosiaka, byłego żołnierza Armii Krajowej, współpracownika Komitetu Samoobrony Społecznej KOR, który 18 sierpnia 1980 r. w Stoczni Remontowej „Parnica” doprowadził do wybuchu Wielkiego Strajku w Szczecinie.
Publikacja pod redakcją Magdaleny Dźwigał, Artura Kubaja i Michała Siedziako będzie miała swoją premierę 27 sierpnia.

Obchody już się rozpoczęły
Obchody 35. rocznicy Porozumień Sierpniowych zainaugurowano w Szczecinie już w pierwszej połowie sierpnia - odsłonięciem muralu przedstawiającego historię powstania Solidarności.
30 sierpnia w obchodach pod bramą stoczni szczecińskiej ma wziąć udział prezydent Andrzej Duda. Zaplanowano wtedy m.in. wręczenie Krzyży Wolności i Solidarności.
30 sierpnia 1980 r. podpisano Porozumienia Szczecińskie, kończące rozpoczęte 18 sierpnia tamtego roku strajki na Pomorzu Zachodnim. Było to pierwsze z porozumień zawartych pomiędzy strajkującymi robotnikami a rządem. Kolejne podpisano następnego dnia w Gdańsku. Porozumienia Sierpniowe doprowadziły do powstania NSZZ "Solidarność" - pierwszej w krajach komunistycznych, niezależnej od władz, legalnej organizacji związkowej - i stały się początkiem przemian z 1989 roku: obalenia komunizmu i końca systemu jałtańskiego. 

PAP, IAR, bk