Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Tomasz Owsiński 24.11.2011

Friszke: Kuroń uwodził ludzi sposobem bycia

Z udziałem profesorów: Andrzeja Friszkego, Jerzego Eislera, Andrzeja Paczkowskiego i Antoniego Dudka odbyło się w czwartek w Warszawie spotkanie poświęcone książce "Czas KOR-u". To druga część politycznej biografii Jacka Kuronia - uznali uczestnicy debaty.
Prof. Andrzej FriszkeProf. Andrzej FriszkePolskie Radio

- Lata 70. XX w. są bez wątpienia najgorzej zbadanym i najsłabiej opisanym okresem PRL - powiedział prof. Jerzy Eisler rozpoczynając debatę nad książką "Czas KOR-u" autorstwa prof. Andrzeja Friszkego.

Zobacz serwis specjalny Polskiego Radia KOR 35 lat >>>

Eisler mówił, że polska nauka historyczna potrzebuje publikacji poświęconych wydarzeniom z epoki Gierka, w której narodziła się opozycja demokratyczna w PRL. - W Polsce dyskutuje się najwięcej o książkach złych, po ukazaniu się historiograficznego byle czego obowiązek zamieszczania recenzji mają wszystkie dzienniki - ocenił.

Uczestnicy debaty jednogłośnie uznali, że książkę "Czas KOR-u" należy traktować jako kontynuację poprzedniej publikacji prof. Friszkego "Anatomia buntu". - To dużo bardziej zobiektywizowana książka, pisana sine ira et studio - zaznaczył przy tym Eisler.

Postać Kuronia jest idealizowana

Zdaniem prof. Antoniego Dudka z tezami zawartymi w książce można jednak polemizować. - Mój stosunek do Jacka Kuronia jest o wiele bardziej krytyczny. Mam wrażenie, że Andrzej Friszke idealizuje jego postać; w wielu sprawach stara się go usprawiedliwić i wybronić - mówił Dudek.

Według niego, Kuroń był nie tylko opozycjonistą, ale także uczestnikiem rywalizacji politycznej oraz człowiekiem, który walczył o wpływy wewnątrz KOR-u m.in. z Antonim Macierewiczem. - Można powiedzieć, że Kuroń w pewnym sensie uwodził ludzi sposobem bycia, dlatego też nie musiał świadomie budować sobie zaplecza - odpowiedział autor książki Friszke.

Odnosząc się do uwag dotyczących niedostatku informacji o życiu osobistym Kuronia Friszke tłumaczył: "W tej kwestii nie mamy, niestety, nadmiaru źródeł. (...). Zwróciłem uwagę na inne aspekty działalności Kuronia, jego aktywność w ogromnej mierze zajmowały bowiem sprawy publiczne".

W książce "Czas KOR-u. Jacek Kuroń a geneza Solidarności" opisane zostały okoliczności powstania KOR-u oraz reperkusje z tym związane. Praca jest oparta na materiałach archiwalnych pochodzących m.in. z IPN. Publikacja opublikowana została przez wydawnictwo Znak.

Dyskusja o książce odbyła się w ramach cyklu "Spotkanie z książką historyczną" organizowanego przez Instytut Pamięci Narodowej.

KOR bazą dla Solidarności

Komitet Obrony Robotników formalnie powstał 23 września 1976 r. W 1977 r. zmienił nazwę na Komitet Samoobrony Społecznej "KOR", który zakończył swoją działalność w 1981 roku na I Krajowym Zjeździe NSZZ "Solidarność".

KOR stał się intelektualną i organizacyjną podstawą dla pierwszych za "żelazną kurtyną" wolnych związków zawodowych i ruchu solidarnościowego.

>>> Zobacz galerię dzień na zdjęciach <<<

to