Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Piotr Dmitrowicz 04.06.2012

To był przełom. Komuniści ponieśli klęskę

Profesor Eisler: Wybory 4 czerwca 1989 roku miały przełomowe znaczenie i były wprowadzeniem do III Rzeczpospolitej.
Posłuchaj
  • Jerzy Eisler o znaczeniu wyborów z 4 czerwca 1989
  • Jerzy Eisler o zwycięstwie Solidarności
  • Jerzy Eisler o początku zmian

W czerwcowych wyborach 1989 roku komuniści ponieśli klęskę. Opozycja zdobyła 99 miejsc w Senacie i 161 w Sejmie, czyli maksymalną liczbę na jaką zgodziły się wcześniej komunistyczne władze. Profesor Jerzy Eisler uważa, że w te wybory były najważniejszym akcentem obalania systemu komunistycznego w Polsce, ponieważ tak zadecydowały miliony ludzi.
Wyniki wyborów czerwcowych, zdaniem historyka, pokazały komunistom, że Polacy mają ich dość. Profesor Jerzy Eisler uważa, że było to bardzo symboliczne zwycięstwo obozu "Solidarności".
23 czerwca posłowie i senatorowie wybrani z list "Solidarności" utworzyli Obywatelski Klub Parlamentarny, na którego czele stanął Bronisław Geremek. Wyborcza klęska komunistów uniemożliwiła im powołanie własnego rządu, dlatego 24 sierpnia 1989 roku na czele koalicyjnego gabinetu stanął przedstawiciel "Solidarności" Tadeusz Mazowiecki. Na szefa rządu desygnował go Wojciech Jaruzelski, wybrany wcześniej na urząd prezydenta przez Zgromadzenie Narodowe.
Choć wybory nie były w pełni wolne, to ich wynik zmienił układ sił politycznych i umożliwił powstanie pierwszego po wojnie niekomunistycznego rządu w Europie Środkowo-Wschodniej.

ZAPRASZAMY DO SŁUCHANIA CYKLU NAJNOWSZA HISTORIA POLSKI